"Powiedz O TYM komuś. ZOBACZYĆ DZIECKO - wyzwania dla systemu ochrony małoletnich"
28 Listopada 2024, 08:30-15:30 (Czwartek)
"Powiedz O TYM komuś. ZOBACZYĆ DZIECKO - wyzwania dla systemu ochrony małoletnich"
28.11.2024 Mareckie Centrum Edukacyjne Rekreacyjne
Serdecznie zapraszamy na konferencję: "Powiedz O TYM komuś. ZOBACZYĆ DZIECKO - wyzwania dla systemu ochrony małoletnich", która odbędzie się 28 listopada 2024 roku w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym. Konferencja ma na celu podniesienie świadomości dotyczącej dobrostanu dzieci i młodzieży oraz dyskusję na temat praw dzieci i ich roli oraz traktowania w postępowaniach prawnych, szczególnie w kontekście przeciwdziałania przemocy, zaniedbań i ochrony ich interesów.
Podczas konferencji specjaliści z różnych dziedzin - od socjologii, psychologii, przez prawo, po działania na rzecz dzieci - podzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat ochrony najmłodszych w systemie prawnym. To również okazja do rozmowy o wyzwaniach i rozwiązaniach związanych z ochroną dzieci w trudnych sytuacjach życiowych i prawnych.
Program konferencji
8:30 - 9:00 | Rejestracja uczestników |
9:00 - 9:30 | Rozpoczęcie - powitanie gości |
9:30- 10:10 | WYKŁAD 1 Prof. Arkadiusz Karwacki "Anomiczne doświadczenia w anomicznych warunkach społecznych - dzieci i młodzi dorośli w pandemii Covid-19 w świetle pamiętników |
10:10 - 10:50 | WYKŁAD 2 Jolanta Zmarzlik- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę "Granice tolerancji wobec patologii w rodzinach: Jak reagować na przemoc i zaniedbania wobec dzieci?" Podczas wystąpienia poruszone zostaną tematy:
|
10:50-11:20 | Kawa i herbata-porozmawiajmy w kuluarach |
11:20-12:30 | Panel dyskusyjny "Interes i dobro dziecka w postępowaniach prawno-karnych. Perspektywa ochrony prawnej w procedurach sądowych, niebieskich kartach i egzekucji alimentów" Paneliści: Monika Horna Cieślak Rzeczniczka Praw Dziecka, Dorota Hildebrand Mrowiec, Grzegorz Wrona, Robert Damski, Anna Maria Wesołowska Prowadzące panel: Agnieszka Tobota Prezeska Fundacji A.R.T., Magdalena Rogalska Kusarek Dyrektorka OPS Marki Podczas panelu poruszymy zagadnienia takie jak:
|
12:30 - 13:30 | Lunch |
13:30 - 14:10 | WYKŁAD 3 dr Ewa Odachowska Rogalska, SWPS "DZIECI I RYBY... Psychologiczne skutki doświadczania przemocy"
|
14:10-15:10 | Panel dyskusyjny Profilaktyka krzywdzenia czyli jak dbać o dobrostan dzieci i młodzieży. Doświadczenia programu "Pociąg do profilaktyki". Paneliści: Anna Maria Wesołowska, Dr Maciej Debski, Wojciech Pokój, Sylwia Lenartowicz Wojciechowska, Justyna Jarosińska, Mariusz Kędzierski Prowadząca panel: Agnieszka Tobota Prezeska Fundacji A.R.T W trakcie panelu poruszymy zagadnienia dotyczące:
|
15:10 - 15:30 | Zakończenie konferencji |
Konferencja dofinansowana ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w ramach projektu: "Powiedzmy o tym komuś" oraz Miasta Marki i Powiatu Wołomińskiego.
Zaproszeni Goście:
Monika Horna-Cieślak Rzeczniczka Praw Dziecka - Adwokatka. Aktywistka. Działaczka społeczna. Tytuł zawodowy magistra prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskała z wyróżnieniem. Ukończyła studia podyplomowe dotyczące profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży. Była członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Działania na rzecz dzieci prowadziła również w organizacjach pozarządowych.
Arkadiusz Karwacki - Socjolog, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Katedry Badania Jakości Życia i Socjologii Stosowanej w Instytucie Socjologii UMK, konsultant, konstruktor zmian w organizacjach. Specjalizuje się w badaniach jakości życia różnych grup i kategorii społecznych, problemów społecznych oraz współczesnej polityki społecznej. W dorobku nauki szuka nie tylko wyjaśnienia procesów społecznych, ale także narzędzi przebudowy rzeczywistości. Członek dwóch Komitetów Polskiej Akademii Nauk: Socjologii oraz Nauk o Pracy i Polityce Społecznej, a także Rady ds. Społecznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Certyfikowany nauczyciel MBSR.
Jolanta Zmarzlik - Absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada certyfikat PARPA specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz certyfikat superwizora ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia PTP. W Fundacji zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wydaje opinie psychologiczno-sądowe. Prowadzi szkolenia z zakresu problematyki dziecka krzywdzonego. Jest autorką licznych publikacji. Prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS.
Grzegorz Wrona - Doktor nauk prawnych, adwokat, certyfikowany specjalista i superwizor z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, konsultant Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, członek GREVIO, Przewodniczący Zespołu ds analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, autor komentarza do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, członek Rady ds Przeciwdziałania Przemocy Domowej przy Dyrektorze KCPU.
Anna Maria Wesołowska- Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Sędzia w stanie spoczynku. Członkini Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. Ceniony ekspert m.in. w dziedzinie przestępczości zorganizowanej, współautorka ustawy o instytucji świadka koronnego. Zajmuje się problemami dzieci i młodzieży, z różnych powodów doświadczających procedur sądowniczych, oraz profilaktyką zachowań patologicznych i przestępczych. Inicjatorka działań edukacyjnych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży w postaci warsztatów, wizyt młodzieży w sądzie aby uświadamiać im konsekwencje zachowań agresywnych, nadużywania narkotyków i alkoholu. Za promowanie społecznych aspektów prawa została odznaczona Złotym Medalem przyznawanym przez Akademię Polskiego Sukcesu.
Dorota Hildebrand Mrowiec -Sędzia Sądu Rejonowego w Zamościu, Członkini Rady Fundacji A.R.T.
Prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce w latach 2015 - 2021. Wyróżniona w 2018 roku statuetką Obywatelskiego Sędziego Roku, organizatorka licznych szkoleń dla sędziów z zasad wysłuchiwania dzieci, inicjatorka działań edukacyjnych wokół przyjaznego udziału dzieci w procedurach rodzinnych.
Robert Damski - Prawnik, komornik. Laureat Wyróżnienia "Biała Wstążka" w kategorii Wymiar Sprawiedliwości. Członek zespołu d/s alimentów przy RPO-RPD, Członek Stowarzyszenia "Mężczyźni przeciwko przemocy" Członek Rady Fundacji A.R.T. Honorowy Członek Stowarzyszenia "Dla Naszych Dzieci", Stowarzyszenia "Alimenty to nie prezenty" i Fundacji KiDs. Od lat zaangażowany w działalność na rzecz poprawy jakości egzekucji sądowej, szczególnie w zakresie egzekucji alimentów. Członek Rady Ekspertów na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.
Dr Ewa Odachowska Rogalska - Doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, magister psychologii i pedagogiki, psycholog transportu i psychotraumatolog. Pracuje w Instytucie Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej, jako Kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży. Wykładowca w Uniwersytecie SWPS. Terapeuta, autorka licznych publikacji naukowych dotyczących psychologii ryzyka, traumy powypadkowej i innych. Członek European Society for Traumatic Stress Studies i Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologicznego, Towarzystwa EMDR i PTBST. Zainteresowania naukowo-praktyczne skupiają się w obszarze psychotraumatologii, interwencji w kryzysie, terapii traumy dzieci i młodzieży oraz psychologii transportu.
dr Maciej Dębski - Socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, autor/współautor publikacji na naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne), autor/współautor dokumentów strategicznych, programów lokalnych, pomysłodawca ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy zrealizowanych wśród 22.000 uczniów oraz 4.000 nauczycieli.Wykładowca w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Wojciech Pokój - Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo - behawioralny, specjalista psychoterapii uzależnień, psycholog. Ukończył Szkołę Psychoterapii Poznawczo - Behawioralnej Uniwersytetu SWPS oraz szkolenie z psychoterapii uzależnień certyfikowane przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Prowadzi warsztaty, grupy, konsultacje i terapie osób doświadczających trudności w codziennym funkcjonowaniu, relacjach społecznych oraz w zakresie uzależnień od substancji psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych (np. Internet, gry, hazard). Prowadzi warsztaty psychoprofilaktyczne w zakresie profilaktyki uzależnień.
Sylwia Lenartowicz-Wojciechowska -Dietetyczka i biotechnolog. Zajmuje się tematyką żywienia dzieci do 6-tego roku życia, kobiet w ciąży i karmiących. Prowadzi warsztaty edukacyjne i kulinarne na terenie całej Polski oraz profilaktyczne warsztaty żywieniowe i ruchowe adresowane do seniorów. Uczy jak zdrowo, niedrogo i szybko przygotowywać posiłki adekwatne do wieku, stanu zdrowia czy konkretnych chorób. Współautorka kilku poradników o żywieniu przedszkolnym oraz poradników dla małych alergików. Szkoli lekarzy pediatrów i położne, jak radzić sobie zaburzeniami czynnościowymi u małych dzieci, poprzez odpowiednie odżywianie i bez użycia farmakologii. Organizuje eventy profilaktyczne dla firm.
Mariusz Kędzierski - Artysta i mówca motywacyjny, który urodził się bez rąk. W 2015 roku uruchomił projekt "Mariusz Rysuje", którego celem było i jest inspirowanie ludzi poprzez sztukę. W ciągu 17 dni przejechał z ekipą filmową ponad 12000 km rysując na ulicach Berlina, Amsterdamu, Londynu, Paryża, Barcelony, Marsylii, Wenecji, Rzymu i Aten, spotykając podczas rysowania tysiące ludzi i rozmawiając z nimi. O tej podróży rozpisywały się największe światowe media, dzięki czemu jego historię poznało ponad 120 milionów ludzi na całym świecie. W grudniu 2015 r. w Warszawie, za autorski projekt podróży po Europie, otrzymał Nagrodę Publiczności "Człowiek Bez Barier 2015". Jako mówca motywacyjny występuje od 2011 roku. Pomimo młodego wieku cechuje go dojrzałość i autentyczność przekazu.
Magdalena Rogalska-Kusarek - Dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach. Pedagog, pracownik socjalny, menadżer zarządzania w oświacie i organizator pomocy społecznej. Absolwentka Studium I st. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Z doświadczeniem pracy w sądzie, instytucjonalnej pieczy zastępczej, poradni psychologiczno-pedagogicznej i organizacji pozarządowej. Od osiemnastu lat zajmuje się problematyką dziecka pozostającego bez opieki i dziecka krzywdzonego. W codziennej pracy podejmuje interwencję na rzecz reintegracji rodzin oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. W 2018 r. otrzymała zespołową nagrodę specjalną Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej za innowacyjne i nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej. Wieloletni członek Zespołu interdyscyplinarnego i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Markach.
Agnieszka Tobota - Prezeska Fundacji A.R.T., Pedagog, trener, Certyfikowany Trener Treningu Zastępowania Agresji (AMITY ART), Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej oraz Przyjaciele Zippiego, animator zajęć dla dzieci. Członek DKDS, BKDS ds Dzieci, Młodzieży i Rodziny oraz Przewodnicząca BKDS ds. Przeciwdziałania Przemocy, Członek Zespołu Interdyscyplinarnego OPS w Markach. Ukończyła Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz kurs technik terapii tańcem i analiza ruchu. Posiada 15-letnie doświadczenie w pracy z osobami doznającymi przemocy, zagrożonych uzależnieniem, wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i ich rodzinami, prowadzeniem warsztatów i indywidualnych konsultacji dla młodzieży, rodziców, seniorów oraz warsztatów dla nauczycieli i specjalistów pracujących ze zjawiskiem przemocy. Pomysłodawczyni i koordynator platform internetowych należących do Fundacji. Nagrodzona "Kobiecym Laurem" za działalność dobroczynną przyznawanym przez portal Imperium Kobiet.
Pełne bio: https://fundacjaart.pl/ludziefundacji/agnieszka-to...
Prowadzący konferencję:
Conrado Moreno Szypowski - Konferansjer, prezenter telewizyjny i radiowy. Popularność zyskał dzięki występom w programie Europa da się lubić w TVP2. Związany z mediami od 2001 roku, prowadzi autorskie audycje w radio RDC.
Miejsce
Wspólna 40/42, Marki