Krzysztof Żurowski - spotkanie autorskie oraz pokaz filmowy
6 Czerwca 2021, 18:00 (Niedziela)
KRZYSZTOF ŻUROWSKI - reżyser, operator i scenarzysta filmów dokumentalnych poruszających tematykę społeczną i religijną będzie naszym i państwa gościem. Serdecznie zapraszamy na spotkanie oraz projekcję dwóch tytułów filmowych nagrodzonych m.in. na KSF Niepokalana 2020 oraz X Międzynarodowym Zgromadzeniu Filmowym nad Dnieprem. Podczas wieczoru filmowego zobaczymy filmy: ZAGŁADA REDEMPTORYSTÓW WOLI (film opowiada o zagładzie redemptorystów podczas Rzezi na Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego) oraz PIELGRZYMKA POJEDNANIA DO ROSJI (film opowiada o pielgrzymce do Kazania i Moskwy ksiądza Manfreda Deselaersa z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu).
06.06.2021 r. godz.: 18:00.
Miejsce: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B
UWAGA: Wydarzenie odbędzie się zgodnie z obowiązującymi zasadami wyznaczonymi przez MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO ORAZ GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY.
KRZYSZTOF ŻUROWSKI - Ur. w 1953 r. w Warszawie. Reżyser, operator i scenarzysta filmów dokumentalnych. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Uczeń Kieślowskiego i Zanussiego. Po dyplomie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ukończył Reżyserię Tv-Filmową WRiTV na Un. Śląskim w Katowicach w 1984 r. Staż odbył w Dallas w USA w 1991r.. Jako wolny słuchacz uczęszczał do Studium Scenopisarstwa PWSFiTv i Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył ponadto Studium Filozoficzno -Teologiczne na PAT w Warszawie 1986.
Współpracował z redakcja katolicką Telewizji Polskiej, francuskimi FR3, A&PT, meksykańską TV4, a także realizował dla TVP1 i TVP2 filmy dokumentalne i reportaże (m.in. "Tryptyk o Kościele na Białorusi", "Wędrówka", "Ziarno"). Obrazy tworzy na podstawie własnych scenariuszy, wielokrotnie osobiście zasiadając za kamer. Prowadził zajęcia z reżyserii i realizacji filmów i programów tv. np. w ECCC.
PODCZAS SPOTKANIA FILMOWEGO ZOBACZYMY:
1. ZAGŁADA REDEMPTORYSTÓW WOLI
Treść filmu : W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego powstańcy zajęli Klasztor Redemptorystów na ul. Karolkowej na warszawskiej Woli. W klasztorze oprócz zakonników schronili się okoliczni mieszkańcy. 5 sierpnia po walkach z Niemcami powstańcy wycofali się z klasztoru. 6 sierpnia 1944 r. Niemcy z grupy SS Dirlewangera wyprowadzili z klasztoru cywili oraz Redemptorystów i popędzili ich ulicą Wolską. Po doprowadzeniu wszystkich do miejsca naprzeciwko Kościoła św. Wojciecha żołnierze niemieccy rozstrzelali, a następnie spalili ciała wszystkich Redemptorystów razem z cywilami. Była to jedna z wielu zbrodni dokonanych przez Wehrmacht w ramach "Rzezi Woli". Chwilę po zgładzeniu redemptorystów akcja masowych mordów ludności cywilnej została wstrzymana.
Trasą męczenników idzie Ojciec Paweł Mazanka - redemptorysta i opowiada przebieg wydarzeń.
Zagłada Redemptorystów na warszawskiej Woli w dniu 6 sierpnia 1944 r. była największym mordem na zakonnikach w czasie drugiej wojny światowej.
Film kończy się marszem ludności dzisiejszej Warszawy ulicą Wolska, drogą, którą szły ofiary "Rzezi Woli".
2. PILEGRZYMKA POJEDNANIA DO ROSJI
Treść filmu: Niemiecki ksiądz Manfred Deselaers poświęcił się misji odbudowy relacji między Polakami i Niemcami. Od wielu lat aktywnie pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Ojciec Manfred i pielgrzymi z Polski podejmują trudny temat pojednania między narodami i kulturami podzielonymi przez historię.
SZCZEGÓŁY: https://dobremiejsce.org/
Miejsce
Dewajtis 3 (wej.B), Warszawa