To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Bilet normalny / miejsca siedzące nienumerowane
już niedostępne 15,00 zł -
  Bilet dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny / miejsca siedzące nienumerowane
już niedostępne 13,00 zł -

KRZYSZTOF ŻUROWSKI - reżyser, operator i scenarzysta filmów dokumentalnych poruszających tematykę społeczną i religijną będzie naszym i państwa gościem. Serdecznie zapraszamy na spotkanie oraz projekcję dwóch tytułów filmowych nagrodzonych m.in. na KSF Niepokalana 2020 oraz X Międzynarodowym Zgromadzeniu Filmowym nad Dnieprem. Podczas wieczoru filmowego zobaczymy filmy: ZAGŁADA REDEMPTORYSTÓW WOLI (film opowiada o zagładzie redemptorystów podczas Rzezi na Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego) oraz PIELGRZYMKA POJEDNANIA DO ROSJI (film opowiada o pielgrzymce do Kazania i Moskwy ksiądza Manfreda Deselaersa z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu).


06.06.2021 r. godz.: 18:00.

Miejsce: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B

UWAGA: Wydarzenie odbędzie się zgodnie z obowiązującymi zasadami wyznaczonymi przez MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO ORAZ GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY. 


KRZYSZTOF ŻUROWSKI - Ur. w 1953 r. w Warszawie. Reżyser, operator i scenarzysta filmów dokumentalnych. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Uczeń Kieślowskiego i Zanussiego. Po dyplomie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ukończył Reżyserię Tv-Filmową WRiTV na Un. Śląskim w Katowicach w 1984 r. Staż odbył w Dallas w USA w 1991r.. Jako wolny słuchacz uczęszczał do Studium Scenopisarstwa PWSFiTv i Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył ponadto Studium Filozoficzno -Teologiczne na PAT w Warszawie 1986.

Współpracował z redakcja katolicką Telewizji Polskiej, francuskimi FR3, A&PT, meksykańską TV4, a także realizował dla TVP1 i TVP2 filmy dokumentalne i reportaże (m.in. "Tryptyk o Kościele na Białorusi", "Wędrówka", "Ziarno"). Obrazy tworzy na podstawie własnych scenariuszy, wielokrotnie osobiście zasiadając za kamer. Prowadził zajęcia z reżyserii i realizacji filmów i programów tv. np. w ECCC.

PODCZAS SPOTKANIA FILMOWEGO ZOBACZYMY:

1. ZAGŁADA REDEMPTORYSTÓW WOLI

zaglada_redemtorystow_zurowski_3

Treść filmu : W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego powstańcy zajęli Klasztor Redemptorystów na ul. Karolkowej na warszawskiej Woli. W klasztorze oprócz zakonników schronili się okoliczni mieszkańcy. 5 sierpnia po walkach z Niemcami powstańcy wycofali się z klasztoru. 6 sierpnia 1944 r. Niemcy z grupy SS Dirlewangera wyprowadzili z klasztoru cywili oraz Redemptorystów i popędzili ich ulicą Wolską. Po doprowadzeniu wszystkich do miejsca naprzeciwko Kościoła św. Wojciecha żołnierze niemieccy rozstrzelali, a następnie spalili ciała wszystkich Redemptorystów razem z cywilami. Była to jedna z wielu zbrodni dokonanych przez Wehrmacht w ramach "Rzezi Woli". Chwilę po zgładzeniu redemptorystów akcja masowych mordów ludności cywilnej została wstrzymana.

zaglada_redemtorystow_zurowski_2

Trasą męczenników idzie Ojciec Paweł Mazanka - redemptorysta i opowiada przebieg wydarzeń.

Zagłada Redemptorystów na warszawskiej Woli w dniu 6 sierpnia 1944 r. była największym mordem na zakonnikach w czasie drugiej wojny światowej.

Film kończy się marszem ludności dzisiejszej Warszawy ulicą Wolska, drogą, którą szły ofiary "Rzezi Woli".

zaglada_redemtorystow_zurowski

2. PILEGRZYMKA POJEDNANIA DO ROSJI

pielgrzymka_pojednania_do_rosji_screen_2

Treść filmu: Niemiecki ksiądz Manfred Deselaers poświęcił się misji odbudowy relacji między Polakami i Niemcami. Od wielu lat aktywnie pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Ojciec Manfred i pielgrzymi z Polski podejmują trudny temat pojednania między narodami i kulturami podzielonymi przez historię.

pielgrzymka_pojednania_do_rosji_screen

SZCZEGÓŁY: https://dobremiejsce.org/

Zobacz również:

film Film dokumentalny Spotkanie z autorem wydarzenia Warszawa