To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  28.08 / Prelekcja: Życie Miasta

dostępnych: 9

już niedostępne -
10. Weekend Architektury w Gdyni
  • 28 sierpnia 2020, godz. 12:00-15:00
  • Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2

12:00-12:05 Otwarcie prelekcji

12:05-13:30 Archi Prelekcje cz. 1:

  • 1\ East Beirut reconstruction prospects - Bejrut Wschodni perspektywy odbudowy  dr hab. inż arch. Kazimierz Butelski, prof. PK
  • 2\ Projekt KLIMATyczne Centrum Gdyni Marek Łucyk, Wiceprezydent Miasta Gdyni ds. rozwoju
  • 3\ Działalność Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki na rzecz powszechnej edukacji architektonicznej arch. Ewa Rombalska (NIAiU)

13:30-13:45 Przerwa
13:45-15:00 Archi Prelekcje cz. 2

  • 4\ Architektura Interaktywna - Magia, która nadejdzie arch. Anna Grajper, arch. Sebastian Dobiesz (Pracownia "LAX")
  • 5\ Site specific... prace w toku arch. Kazimierz Łatak, arch. Piotr Lewicki (Biuro Projektowe Lewicki Łatak)

"Życie Miasta: jak skutecznie poprawiać przestrzeń miejską"

Miasta wypełniają ogromną część naszego życia. To miejsca, które generują miliardy międzyludzkich interakcji, integrują setki ludzi wokół wspólnych zainteresowań i profesji, stymulują kreatywność, pozwalają na doświadczanie wielu unikalnych wrażeń społecznych oraz doznań kulturalnych.

Miasta ponoszą także dotkliwe porażki, popełniają niezliczone błędy, są dotykane przez problemy o skali nieraz trudnej do okiełznania. Od blasku, chwały do poczucia gorzkiej porażki.

Problemy, które dotykają miasta są w większości przewidywalne, często już wcześniej zdiagnozowane oraz dokładnie poznane. Pomimo tego żadne miasto na świecie nie działa w sposób idealny. Każde powinno liczyć się także z kryzysami, trudniejszymi momentami.

Miasta idealne miały powstawać według genialnych projektów autorstwa - przekonanych o swojej nieomylności - wybitnych urbanistów i architektów XX i XXI wieku. Ideał teoretyczny okazywał się z reguły jedynie fantomem wyśnionych wizji. Trudna do oszacowania liczba "perfekcyjnych miast przyszłości" musiała pogodzić się z koniecznością odrobienia nowych lekcji.

W naszej dyskusji zakładamy, że współczesne miasta, choć nie staną się nigdy idealne dla wszystkich, mogą przechodzić procesy efektywnej modernizacji, a także powinny nauczyć się możliwie skutecznego zapobiegania potencjalnym kryzysom oraz zagrożeniom.

Zobacz również:

konferencje Architektura Miasto wydarzenia Gdynia