28.01.2024 (niedziela) - 13:00 - Zabić katów! Akcje polskiego podziemia w Dzielnicy Policyjnej. [Spacer]

location icon
Plac Na Rozdrożu, Warszawa
calendar icon
Od 28 sty 13:00 do 28 sty 15:00
ticket icon
Od 24,00 zł

We wrześniu 1943 doszło do zmiany na stanowisku dowódcy SS i Policji Dystryktu Warszawskiego. Jürgena Stroopa zastąpiła nowa osoba której tożsamość była pilnie strzeżona przez Niemców. Jej zadaniem było stłumienie wszelkie oporu polskiego podziemia w Warszawie. "Gdyby nie Warszawa miałbym cztery piąte kłopotów mniej w Generalnej Guberni" miał powiedzieć Hans Frank. Rozpoczął się niesłychany terror. Warszawiacy byli wywlekani z własnych mieszkań, kawiarni, kościołów, zakładów pracy i przewożeni na Pawiak. Rozpoczęły się masowe egzekucje na ulicach. Miasto było bliskie rzucenia na kolana. Mimo, że nie znano nazwiska kata Warszawy wydano na niego wyrok śmierci.

O tym, jak udało się ustalić nazwisko zbrodniarza i miejsce jego zamieszkania opowiemy podczas spaceru "Zabić katów! Akcje polskiego podziemia w Dzielnicy Policyjnej".

👉 Bilety na spacer można zakupić pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/zabickatow28012024/

1 lutego 1944 wykonano wyrok na "Ogrodniku Diabła", Franzu Kutscherze. Była to jedna z najbardziej spektakularnych akcji przeprowadzona przez Armię Krajową w czasie niemieckiej okupacji. Egzekucję przeprowadził I pluton kompanii wydzielonej, noszącej wówczas kryptonim "Pegaz".

Przebieg likwidacji prześledzimy w czasie spaceru krok po krok, stając w miejscach, gdzie stali jej uczestnicy.

Podczas spaceru poznamy historię kompanii wydzielonej "Agat"/"Pegaz", która przystąpiła do Powstania Warszawskiego jako Harcerski Batalion Szturmowy "Parasol".

Zatrzymamy się w miejscu akcji przeprowadzonych w Niemieckiej Dzielnicy Policyjnej opatrzonych kryptonimami "Bürkl", "Milke", "Stamm", "Weffels".

Podczas spaceru odpowiemy między innymi na takie pytania:

Dlaczego żołnierze batalionu "Zośka" odmówili wykonania pierwszego rozkazu i jakie to miało konsekwencję?

Skąd wziął się kryptonim "Parasol" używany w czasie Powstania przez żołnierzy kompani wydzielonej.

Jak nazywał się jeden z najlepiej ulokowanych agentów wywiadu Armii Krajowej w strukturach niemieckiej administracji?

Kto bywał w siedzibie Gestapo około tysiąca razy i przeżył wojnę?

Dlaczego śmierć "Dobrego Niemca", Albrechta Eitnera, zastrzelonego tego samego dnia co Franz Kutschera pogłębiła wstrząs Niemców?

Z jakiego powodu Bronisław Hellwig "Bruno" jest wymieniony na tablicy poległych w akcji "Stamm" mimo że zmarł po wojnie?

Dlaczego Kutschera wziął ślub po śmierci, kim była jego małżonka i co stało się z synem oprawcy Warszawy?

W czasie której akcji Kazimierz Kardaś "Orkan" wykazał się niezwykłym opanowaniem?

Która z akcji, przeprowadzona w Niemieckiej Dzielnicy Policyjnej, wydawała się być porażką, a okazało się niezwykłym sukcesem?

Kogo zdradziła Irena Jeleń?

Po której akcji uczestnicy uciekali karawanem?

Jakie błędy znalazły się w filmie Jerzego Passendorfera "Zamach" i jeszcze długo tworzyły fałszywą opinię na temat przebiegu likwidacyjnej "Kutschera"?

Czy Stanisław Huskowski "Ali" zawiódł kolegów w czasie walki?

Co przygotowano w maju 1944 roku w willi na Żoliborzu opatrzonej adresem Wojciecha Kossaka 4?

Dlaczego trzeba było szukać szpitali gotowych przyjąć rannych w akcji "Kutschera"?

Kto przeanalizował dokumenty z archiwum Armii Krajowej znajdując w nich raporty rzucające nowe światło na jedną z akcji?

Czy można dokończyć egzekucję gdy w pistolecie skończy się amunicja?

W jaki sposób doświadczeni żołnierze polskiego podziemia złamali podstawowe zasady konspiracji doprowadzając do tragedii?

To tylko niektóre pytania, na które będziemy szukać odpowiedzi w czasie spaceru.


Spotykamy się w niedzielę, 28 stycznia 2024 o godzinie 13:00 na Placu Na Rozdrożu przed restauracją "Rozdroże". Miejsce spotkania widoczne pod linkiem: https://tinyurl.com/2p9dfjes

Długość spaceru będzie dostosowana do warunków pogodowych ale nie będzie trwał dłużej niż dwie godziny. Skończymy w rejonie skrzyżowania Alej Ujazdowskich i ulicy Pięknej.

UWAGA !!!

PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE GOTÓWKI. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową ([email protected]) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.

PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.

Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie*Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl/

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

e-mail: [email protected]

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci


Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
28.01.2024 (niedziela) - 13:00 - Zabić katów! Akcje polskiego podziemia w Dzielnicy Policyjnej. [Spacer] 28.01.2024 (niedziela) - 13:00 - Zabić katów! Akcje polskiego podziemia w Dzielnicy Policyjnej. [Spacer]

28.01.2024 (niedziela) - 13:00 - Zabić katów! Akcje polskiego podziemia w Dzielnicy Policyjnej. [Spacer]

już niedostępne 24,00 zł -