"TAK, JAK BYŚMY NIGDY NIE ISTNIELI" - Koncert premierowy

location icon
Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie Plac Marii Curie Skłodowskiej 5, Lublin
calendar icon
Od 27 kwi 18:00 do 27 kwi 21:00

Zapraszamy na Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów, w 80 rocznicę niemieckiej "Aktion Reinhardt".

W programie między innymi premierowy koncert "Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli" w wykonaniu: Renaty Przemyk, Natalii Niemen, Lilu, Symcha Kellera, Kasi Malejonek, Aleksandry Idkowskiej, Basi Pospieszalskiej, Mony i pod artystycznym kierownictwem Darka "Maleo" Malejonka. Wyjątkowo przejmująco wybrzmią utwory napisane specjalnie z myślą o tym koncercie oraz pieśń - symbol - "Warszawo ma", wykonana w jidisz (Zobacz wcześniejsze wykonanie - Koncert "Odwagą bijące serca" - artyści w hołdzie żydowskim żołnierzom Armii Andersa. - YouTube)

"TAK, JAK BYŚMY NIGDY NIE ISTNIELI" to muzyką i poezją pisana opowieść o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat, kiedy to ponad półtora miliona polskich Żydów zostało zamordowanych w ramach precyzyjnego planu nazistowskich Niemiec, wcielonego na terenie Generalnego Gubernatorstwa i nazwanego na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy - Reinharda Heydricha. Z miast, miasteczek i wsi dystryktów warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego, polskich Żydów wywożono do obozów natychmiastowej zagłady, głównie w Sobiborze, Treblince i w Bełżcu. Lublin, w którym będzie miał premierę koncert, jest miejscem symbolicznym, bo to właśnie tu znajdował się sztab akcji Reinhardt i stąd w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku wyruszył pierwszy transport do Bełżca.

Dziś, 80 lat po tych wydarzeniach, wspólny projekt Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Towarzystwa Projektów Edukacyjnych, pt. "Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli" pozwala na upamiętnienie każdej z Ofiar. Honorowy Patronat nad nim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Duda. 


O AKCJI REINHARDT 

Akcja "Reinhardt", nazywana również "Einsatz Reinhardt" to nazwa wielkiej operacji zagłady Żydów polskich oraz Żydów deportowanych wcześniej na obszar Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego przeprowadzonej w latach 1942-1943 w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej (Endlösung der Judenfrage). Operacja ta była częścią Zagłady - masowych prześladowań i eksterminacji Żydów w Europie i na terenie Afryki Północnej.

Podczas Akcji "Reinhardt" przywożono także Żydów z innych krajów europejskich, m.in. z Holandii, Austrii, Słowacji, Niemiec i Grecji. W trzech głównych obozach akcji "Reinhardt" zamordowano ok. 135 tys. osób z zagranicy. Na zakończenie akcji, w listopadzie 1943, przeprowadzono akcję "Dożynki" (Erntefest), podczas której w dniach 3-4 listopada 1943 zamordowano ok. 42 tysiące Żydów. W sumie w czasie Akcji "Reinhardt" zginęło ok. 1,85 mln Żydów.

W rezultacie Akcji "Reinhardt" dokonano straszliwej zbrodni wyniszczenia całych wspólnot żydowskich i grabieży mienia na ogromną skalę. Po Akcji "Reinhardt" przestał istnieć świat żydowski w Polsce, jakim go znano przed wybuchem wojny. Zniszczeniu uległa cała prawie tysiącletnia kultura.

Honorowy Patronat nad obchodami 80.rocznicy Akcji Reinhardt objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Duda.              Program "80 rocznica Aktion Reinhardt (1942-1943) dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.      Patronat medialny koncertu "TAK, JAK BYŚMY NIGDY NIE ISTNIELI": Radio Plus Lublin.


O ORGANIZATORACH

Muzeum Getta Warszawskiego - zostało powołane w marcu 2018 roku. Jego głównym zadaniem jest ukazanie i popularyzacja wiedzy na temat życia, walki i masowej śmierci około 500 tysięcy Żydów zamkniętych w największym getcie utworzonym przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Siedziba muzeum powstaje się w zabytkowym kompleksie budynków byłego szpitala dziecięcego ufundowanego w 1878 roku przez rodziny żydowskich przemysłowców i filantropów Bersohnów i Baumanów. Podczas II wojny światowej szpital znalazł się w granicach getta, a po jej zakończeniu przez kilka lat mieściła się tu siedziba Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Tworzona wystawa stała ukaże różnorodność skupiska żydowskiego w Warszawie na przełomie XIX i XX wieku [w okresie poprzedzającym II wojnę światową], a następnie losy Żydów warszawskich po wybuchu wojny oraz proces gettoizacji okupowanych przez Niemcy terytoriach. Zasadnicza część ekspozycji będzie poświęcona gettu warszawskiemu, przede wszystkim jego życiu codziennemu - nieustannej batalii o przetrwanie własne i najbliższych, widocznej w staraniach o zapewnienie bytu, ale też podtrzymywaniu praktyk religijnych, wszelkich przejawach działalności kulturalnej, artystycznej i edukacyjnej.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma - instytucja, której misją jest upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa tysiącletniej obecności Żydów na ziemiach polskich. Instytut jest zarówno depozytariuszem pamięci o przeszłości, jak i żywym centrum kultury - miejscem, które aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych. Jednym z najważniejszych zadań Żydowskiego Instytutu Historycznego jest dbanie o spuściznę żydowską przechowywaną w archiwum Instytutu. Na jego zbiory składa się siedem milionów stron różnorakich dokumentów. Najważniejszą częścią zbiorów jest Archiwum Podziemnego Getta Warszawy, zwane też Archiwum Ringelbluma.

Państwowe Muzeum na Majdanku - powstało w listopadzie 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest instytucją podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Od 2004 roku oddziałem zamiejscowym PMM jest Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, a od 2012 roku - Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.

Towarzystwo Projektów Edukacyjnych - to organizacja pozarządowa, która powstała z pasji do historii, sztuki oraz edukacji. Na co dzień zajmuje się projektowaniem i realizacją programów edukacyjnych poświęconych promocji polskiej kultury, historii i języka, łącząc tradycyjną metodykę z nowoczesnymi narzędziami dotarcia do młodzieży. Swoje działania realizuje w kooperacji z krajowymi, a także z zagranicznymi partnerami, wśród których są m.in.: Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Yad Mordechai, Instytut Polski w Tel Awiwie. Koncert "Tak, jak gdyby nas nigdy nie było" jest czwartym współtworzonym z Darkiem "Maleo" Malejonkiem - poprzednie to "Odwagą bijące serca" - koncert polskich i izraelskich artystów w hołdzie żydowskim żołnierzom z Armii Andersa (zobacz - Koncert "Odwagą bijące serca" - artyści w hołdzie żydowskim żołnierzom Armii Andersa. - YouTube), "Miasto Bohaterów" - opowieść o zwykłych-niezwykłych bohaterach wojennej stolicy oraz "Jak skała na morzu! Polskość Pomorza".


Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bilet na premierę koncertu "Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli"
Wyprzedane Brak wolnych miejsc