Gdzie te polskie ekowioski? [Webinar 4] | Lekcje z przeszłości - spotkania z pionierami: Akademia Bosej Stopy

location icon
calendar icon
Od 19 cze 12:00 do 19 cze 14:00

Ekowioska, wspólnota intencjonalna, cohousing. Te terminy choć znane i rozpowszechniane w środowiskach alternatywnych, to jednak wciąż rzadko nazywają faktycznie istniejące miejsce na mapie naszego kraju. Funkcjonują w Polsce inicjatywy, mieniące się ekoosadami - chociaż nazwa oddaje przede wszystkim zamysł inicjatora i jego "wishful thinking" a realizacja niekiedy rozwija się i skręca w zupełnie innym kierunku. Są również takie miejsca, w których procesy grupowe, infrastruktura czy wspólne projekty są już naprawdę dalece zaawansowane, a mimo twórcy niekoniecznie są znani w środowisku ekoosadniczym i nie zależy im na przypięciu "etykiety" czy też edukowaniu innych zainteresowanych tematem współbytowania. Jak to jest? Gdzie te polskie ekowioski?

Podczas cyklu "lekcje z przeszłości; spotkania z pionierami" przyjrzymy się inicjatywom, które istnieją lub istniały i prześledzimy ich historię, żeby czerpać z doświadczenia poprzedników.
Jednym z projektów, który przestał funkcjonować, a na pewno zasługuje na uwagę była Akademia Bosej Stopy (https://ekowioska.wordpress.com/akademia-bosej-sto...). Miejsce zostało utworzone w 2010 roku przez Artura i Kasię Milickich - wówczas małżeństwo.
16 ha ziemi w Barkowie, k. Gołdapi zostało wówczas przekazane dla Fundacji "Dla Ziemi i Ludzi" (która obecnie współtworzy Związek Wolnej Ziemi https://wolnaziemia.pl/) otrzymując statut "wolnej".
W roku 2013, na rzecz powstania jednostki edukacyjnej w Barkowie, została uruchomiona jedna z pierwszych w Polsce zbiórek crowdfundingowych. Dzięki wsparciu społeczności, Akademia działała i inspirowała w tematach wówczas pionierskich w naszym kraju. Były to m.in.: permakultura, budownictwo naturalne, dzika kuchnia roślinna, a także rzemiosło tradycyjne: zduństwo, ciesielstwo i wiele innych umiejętności przydatnych w kształtowaniu lokalnej samowystarczalności.
Była to pierwsza osadzona w miejscu, inicjatywa ekoosadnicza , która tak mocno zaangażowała w swój rozwój społeczeństwo sieciowe.
W 2014 roku przez sprawy osobiste, Akademia zakończyła swoją działalność.
Podczas spotkania będziemy mieć okazję wysłuchać historii współzałożyciela tego miejsca - Artura Milickiego oraz wyciągnąć wnioski, które mogą być przydatne w dalszym rozwoju ruchu alternatywnych społeczności w Polsce. Dziękuję Arturowi za przyjęcie zaproszenia i odwagę, żeby stanąć do tego tematu i podzielić się swoim doświadczeniem.

Artur Milicki - studiował zarządzanie i informatykę na UWM w Olsztynie (1996-2002) oraz kulturoznawstwo na UJ w Krakowie (1997-1998). Był mnichem w tradycji wisznuizmu gaudia (1999-2004). Współtworzył "Akademię Bosej Stopy" (2012) oraz "Ruch Wolnej Ziemi" (2017). Pasjonat samowystarczalności lokalnej, rozwoju wewnętrznego, oraz ruchu ekowioskowego. Autor książki "Człowiek na Ziemi" ( do pobrania: https://mamaziemia.pl/czlowiek-na-ziemi-artur-jan-milicki/). Oprócz działalności społecznej i psychoedukacyjnej zawodowo zajmuje się projektowaniem i budową pieców oraz nauczaniem rzemiosła zduńskiego.

Prowadząca:
Agata Kaźmierczak - od lat eksperymentuje z ekoosadnictwem w Polsce. Pierwszą inspiracją był dla niej ruch Zeitgeist i Venus Project (2009), antropozofia Rudolfa Steinera, a następnie bardziej rodzime: Akademia Bosej Stopy na Suwałkach (2013), gdzie mieszkała i współkreowała miejsce. Przez 4 lata pracowała dla Fundacji Cohabitat, m.in. jako red. naczelna Magazynu Wytwórcy ( 2013- 2017).
Mieszka od 5 lat w Osadzie Gaj, w Kotlinie Kłodzkiej. Jest współzałożycielką Żywej Kooperatywy oraz członkiem Związku Wolnej Ziemi. Mama 4,5 letniej Wandy urodzonej w glinianym pokoiku, miłośniczka dzikiej przyrody, wolności i pracy z żywiołami.

---

Pamiętaj, że na webinar w pierwszej kolejności będą wpuszczane osoby, które podczas rejestracji wybrały "zaproszenie wspierające" (link dostępowy wyślemy do Ciebie mailem na godzinę przed spotkaniem). Wówczas po zakończeniu eventu wyślemy do Ciebie także zapis wideo, jako podziękowanie, że możemy kontynuować ten cykl, dlatego że dotujesz naszą oddolną działalność.
Jeśli pozostaniesz przy "zaproszeniu dla ciekawskich", to link do pokoju webinarowego zostanie do Ciebie wysłany tylko w przypadku nadwyżek wolnych miejsc, po rozpoczęciu webinaru.Rejestracja: https://app.evenea.pl/event/ekowioski4

---
Nagrania z poprzednich spotkań znajdziesz tu: https://bit.ly/ekowioski

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
Dziękujemy Ci za wybranie tego zaproszenia i wsparcie naszej oddolnej działalności! Dzięki Tobie, możemy opłacić naszą pracę i pokój webinarowy. To dla nas bardzo cenne!
Jako wyraz wdzięczności wyślemy do Ciebie zapis wideo oraz materiały dodatkowe po spotkaniu.
Miło Cię widzieć w gronie współkreatorów! <3
Zaproszenie wspierające <3

Dziękujemy Ci za wybranie tego zaproszenia i wsparcie naszej oddolnej działalności! Dzięki Tobie, możemy opłacić naszą pracę i pokój webinarowy. To dla nas bardzo cenne!
Jako wyraz wdzięczności wyślemy do Ciebie zapis wideo oraz materiały dodatkowe po spotkaniu.
Miło Cię widzieć w gronie współkreatorów! <3

Wyprzedane 25,00 zł Wyprzedane
Dziękujemy Ci za dołączenie do spotkania. Pamiętaj, że w pierwszej kolejności do pokoju webinarowego będą wpuszczani "wspierający". Jeśli chcesz zapewnić sobie miejsce na spotkaniu, otrzymać nagranie wideo i stać się współtwórcą tego wydarzenia, to zachęcamy Cię do wybrania "zaproszenia dla wspierających". Do zobaczenia! Zaproszenie dla ciekawskich

Dziękujemy Ci za dołączenie do spotkania. Pamiętaj, że w pierwszej kolejności do pokoju webinarowego będą wpuszczani "wspierający". Jeśli chcesz zapewnić sobie miejsce na spotkaniu, otrzymać nagranie wideo i stać się współtwórcą tego wydarzenia, to zachęcamy Cię do wybrania "zaproszenia dla wspierających". Do zobaczenia!

Wyprzedane bezpłatny Brak wolnych miejsc