Matecznik (14.04.2024)
Główną inspirację do powstania widowiska pt. "Matecznik" stanowi wydany w 1984 roku "album fotograficznym" Wiktora Wołkowa pt.: "Rzeka, droga, płoty, krowy, konie, stogi, wrony, bociany, drzewa, krzyże". Wydawnictwo zrealizowało trzech wybitnych artystów: Wiktor Wołkow - autor zdjęć, Edward Redliński - autor zamieszczonych opowieści oraz Andrzej Strumiłło, który stworzył koncepcję oraz opracował ją graficznie. Zamieszczone w albumie zdjęcia inspirują do stawiania pytań: o los człowieka; o indywidualność; o przyjaźń; o istnienie smutku na świecie.Spektakl "Matecznik" stanowi kontynuację artystycznych poszukiwań realizowanych w widowiskach "Pieśni Miłosne"(2019) oraz "Pieśń rzeki"(2020). Stosowane we wcześniejszych widowiskach (Romans Perlimplina i Belisy", "Podróż", "Dla mnie bomba!!!", "Okienko", "Pan Maluśkiewicz") spektrum technik teatru cieni i światła wzbogacono w tych spektaklach o animację oraz przetworzenia gotowych zdjęć fotograficznych. Realizowano to głównie za pomocą różnego rodzaju starych technik projekcyjnych- rzutników slajdów oraz grafoskopów.
Powstał on w 2022 roku w ramach Programu OFF Polska. Spektakl podzielony jest na kilka opowieści, które ilustrowane są fotografiami. Widzowie mogą posłuchać historii o płotach, drzewach, wronach, drogach czy rzece. W specyficzny dla teatru Łątek sposób narracja uzupełniona jest fotografiami wyświetlanymi przy pomocy rzutników, grafoskopów na różnego rodzaju tłach statycznych i ruchomych. Dzięki użytym technikom i grze Zemły widz przenosi się do świata, który na Podlasiu jest już coraz mniej spotykany. W spektaklu padają pytania o los człowieka; o indywidualność; o przyjaźń; o istnienie smutku na świecie: o rzeczy proste i codzienne ale ważne w życiu.
Poza fotografiami Wiktora Wołkowa w spektaklu użyte zostały animacje, które specjalnie do tego spektaklu przygotowała supraska artystka Agnieszka Waszczeniuk - reżyserka filmów animowanych, autorka plastyki, scenarzystka i animatorka specjalizująca się w technice animacji sypanej mieloną kawą. Ta technika została użyta do stworzenia animacji nawiązujących do prac Andrzeje Strumiłły, który przygotował napisy do albumu. Scenografię do spektaklu przygotowała Ewa Zemło - artystka plastyk, aktorka i współzałożycielka Teatru Łątek w Supraślu. Za muzykę, która stanowiła klimatyczne tło dla przedstawionej historii oraz przenosiła widzów do świata zaklętego w fotografiach odpowiadała Ania Broda, która ją przygotowała specjalnie do tego spektaklu. "Matecznik"
Reżyseria: Krzysztof Zemło
Scenariusz: Krzysztof Zemło
Scenografia: Ewa Zemło
Muzyka: Ania Kowalska (Broda)
Animacje i video: Agnieszka Waszczeniuk
Koordynacja: Przemysław Waczyński
Premiera 18 września 2022, Teatr Łątek Supraśl