Poleski po kładkach i sobiborskie sowy

location icon
Poleski Park Narodowy
calendar icon
Od 3 cze 16:00 do 5 cze 18:00

Zarastające młaką jeziora, torfowiska, bagna i bory bagienne, a w nich cuda natury.
Poleski Park Narodowy to wyjątkowe miejsce. Powstał w 1990 roku by chronić niezwykle cenną przyrodę obszarów wodno-błotnych, ale mamy tu też ekosystemy łąkowe, zaroślowe i leśne. Ta niesamowita mozaika siedlisk jest ostoją dla ogromnej liczby ptaków, znajdziemy również gady, płazy, ssaki oraz unikatową florę. Na obszarze Parku występuje aż 8 gatunków roślin mięsożernych - zagrożona wyginięciem aldrowanda pęcherzykowata, rosiczki, tłustosz pospolity dwubarwny i pływacze. Z 200 gatunków ptaków na pewno usłyszymy buczenie bąka i terkot derkacza, zobaczymy m.in. błotniaka łąkowego i zbożowego, czaple, dubelta, podgorzałkę, wodniczkę, bociana czarnego i żurawie. Na szczególną uwagę zasługuje żółw błotny - gatunek reliktowy i jeden z najbardziej zagrożonych gatunków gadów w Polsce.

Ze względu na swój charakter spora część tras to wijące się malowniczo kładki, bo bez nich dotarcie w najciekawsze rejony byłoby po prostu niemożliwe. A co zakręt to niespodzianka.

Poleski Park jest jeszcze mało znany, nie ma tu tłumów turystów jak nad Biebrzą. Jednak ornitologicznie niczym jej nie ustępuje, ma natomiast w zanadrzu wiele przyrodniczych perełek, których trudno szukać gdzie indziej. Dlatego też nie będziemy się skupiać wyłącznie na ptakach. Przyjrzymy się wszystkiemu co spotkamy na naszej drodze!

Dzień 1 - ptaki w Poleskim Parku Narodowym i sowy w Sobiborskim Parku Krajobrazowym
Zbiórka w Urszulinie (powiat włodawski) i wyjazd do północnej części parku, gdzie ruszymy na ornitologiczną ścieżkę Perehod. Następnie pojedziemy do miejsca zakwaterowania na obiad. Po obiedzie ruszymy do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Tam poszukamy żółwi błotnych i dzięciołów białogrzbietych. A wieczorem posłuchamy puchacza i puszczyka mszarnego - nasz przewodnik jest fanem sów!

Dzień 2 - pieszo po Poleskim Parku Narodowym
Ten dzień spędzimy głównie na trasach pieszych, ale w oddalone punkty podjedziemi autami. Rano wyruszymy na najbardziej malowniczą ścieżkę Spławy, po drodze odwiedzając ośrodek dydaktyczny (będzie można zaopatrzyć się w mapy, przewodniki i foldery). Będziemy delektować się przyrodą, krajobrazami i wszystkimi ciekawostkami po drodze. Będziemy zwiedzać cały dzień, robić dużo przystanków na obserwacje, odpoczynek i herbatę z termosu. W połowie dnia zatrzymamy się na dłużej, pod wiatą gdzie będzie możliwość upieczenia kiełbasek. Wracamy późnym popołudniem na obiadokolację.

Dzień 3 - Poleski cd.
Ruszymy na ścieżkę "Dąb Dominik" i niesamowite, zarastające jezioro Moszne. Tego samego dnia odwiedzimy też ścieżkę "Czahary" i mieszkającą na Bagnie Bubnów wodniczkę, żurawie, kszyka i kulika wielkiego. Być może znajdziemy kwitnące storczyki, wszystko zależy od pogody. Po obiedzie powrót do domu.

Naszym przewodnikiem będzie Michał Wołowik - biolog i ornitolog.
Noclegi (pokoje 2,3,4 osobowe) i obiady mamy zapewnione w rodzinnej agroturystyce. Miejsce naszego pobytu wyposażone jest też w kuchnię, gdzie będzie można przygotować śniadanie, kolację i herbatę do termosu.

Grupa 10-13 osób.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Poleski Park Narodowy
już niedostępne 480,00 zł -