To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.

Kuratorki

Ważną częścią wydarzenia są wystawy, których kuratorkami są Katarzyna Hodurek-Kiek (wystawa Gra Towarzyska), Agnieszka Stanasiuk /AgaBrwi (wystawa RóżniMy) i Anna Siedlecka (wystawa Blisko). 3 kobiety - artystki bardzo mocno związane z dizajnem, których praca doceniana jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie.


Kasia Hodurek-Kiek - kuratorka wystawy Gra Towarzyska, współwłaścicielka marki projektanckiej Feel the City, a jednocześnie współtwórczyni dziesiątek wystaw w tym dla Muzeum Zabawy i Zabawek i warsztatów edukacyjnych między innymi dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Kuratorka przy okazji wystawy Gra Towarzyska skupiła się na zabawie tak bardzo potrzebnej nam wszystkim w rozwoju wyobraźni.

Ostatnio gry towarzyskie znowu przeżywają swój renesans. Gry towarzyskie zaspokajają również naszą potrzebę budowania relacji z drugim człowiekiem. Kojarzą się z zabawą, a człowiek przecież bawi się przez całe życie, nie tylko w dzieciństwie. Potrzebujemy zabawy by rozwijać naszą kreatywność i osobowość. Jakie są, w takim razie, te zabawki dorosłych? Bez wątpienia możemy je odnaleźć w kręgu dizajnu, gdzie projektant jest osobą, która zaprasza nas do gry i zabawy stworzonym przez siebie przedmiotem

- zachęca do udziału w wydarzeniu Katarzyna Hodurek-Kiek.


Kolejną perełką, jaką będzie można oglądać w ramach Bydgoskich Dni Projektowych jest wystawa RóżniMy Agnieszki Stanasiuk - znanej pod pseudonimem AgaBrwi projektantki tkanin, odzieży i kostiumów teatralnych. Zaskakujący w tej ekspozycji jest temat, który dotyka każdego z nas i przedstawia nasze różnice jako piękno dzisiejszych szybko zmieniających się czasów.

W swojej pracy i twórczości AgaBrwi wykorzystuje różne techniki zdobienia tkanin, między innymi sitodruk. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury i nauki, stworzyła projekty kostiumów i scenografii dla wielu teatrów, w tym dla Teatru Dramatycznego w Warszawie, czy Teatru Polskiego we Wrocławiu. Tworzyła również projekty dla największych marek tj. Pandora, Joanna Klimas czy Converse.

Koncepcja wystawy RóżniMy to odmienność jako wartość nadrzędna. Każdy z pięciu obiektów budzi inne skojarzenia ze względu na kolor, fakturę, materiał i przeznaczenie. Jest wyjęty ze swojego kontekstu, daty powstania, środowiska. Zebranie ich w jednej przestrzeni, zaaranżowanej na potrzeby wystawy, tworzy wizualny patchwork. Różnorodność okazuje się być wartością

- tak o swojej wystawie opowiada AgaBrwi.


Anna Siedlecka, kuratorka wystawy Blisko, projektantka, współwłaścicielka marki PUFF-BUFF zajmującej się współczesnym oświetleniem. Prace studia były publikowane w wielu magazynach o tematyce związanej z wzornictwem i wyposażeniem wnętrz oraz w YOUNG EUROPEAN DESIGNERS, Daab Publishing, 2005. Studio brało udział w wystawach na całym świecie m.in. w Berlinie, Tokio, Szanghaju, Dubaju czy Londynie.

Chcemy być blisko! Jednak już nie tak, jak nasi rodzice i dziadkowie, szukamy nowej wizji, która nas uszczęśliwi, wzorców, za którymi warto podążać. Powstaje wiele pomysłów na "rodzinę", bywa ona różnie definiowana i odmiennie postrzegana. Konfrontujemy się również ze śmiercią, która w ostatnich latach mocno wkroczyła w nasze relacje wraz z pandemią i wojną. Stajemy twarzą w twarz z nietrwałością, nagłym rozrywaniem ważnych dla nas więzi, odchodzeniem. W tych "ciekawych czasach", w których przyszło nam żyć, idziemy trochę po omacku, nadal niosąc w sobie pragnienie bycia w relacji, na nowo szukając sposobów, aby być BLISKO

- zaznacza Anna Siedlecka