DNA Festiwal 2023
14 Października 2023, 20:00 (Sobota) - 9 Grudnia 2023, 20:00 (Sobota)
DNA Festiwal 2023 to święto muzyki, na które składają się z 5 koncertów w okresie jesienno - zimowym.
W tym roku postanowiliśmy rozłożyć koncerty na 3 miesiące: październik, listopad, grudzień.
W ramach projektu zaprezentujemy 5 koncertów zagranicznych i krajowych artystek i artystów, którzy w swojej twórczości wykorzystują takie gatunki muzyczne jak drone, noise, ambient
ale też tworzą kompozycje elektroakustyczne.
Pierwsze litery nazwy festiwalu pochodzą od gatunków muzycznych: Drone, Noise, Ambient i tworzą skrót DNA.
Kod DNA pełni rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych, natomiast w naszym projekcie skrót DNA pełni rolę nośnika informacji muzycznej.
14.10.2023 -------- MARCO MONFARDINI
28.10.2023 -------- ROBERT PIOTROWICZ
25.11.2023 -------- ZBIGNIEW CHOJNACKI
25.11.2023 -------- WESTON OLENCKI
30.11.2023 -------- MAREK POSPIESZALSKI
09.12.2023 -------- URSULA SEREGHY
Karnet na 5 koncertów 99,00 złotych
Pojedyncze bilety na koncerty 30/40 złotych
14.10.2023 -------- MARCO MONFARDINI | DETECT
MARCO MONFARDINI
Od połowy lat 80-tych Marco Monfardini pracuje jako artysta multimedialny, poświęcając swoją działalność badaniom nad dźwiękiem i wideo.
Zainicjował projekty muzyczne: SCHNITT, THEMA, DRAMA, MINOX, TECHNOPHONIC CHAMBER ORCHESTRA i 4D KILLER.
Marco Monfardini współpracował z krajowymi i międzynarodowymi artystami, takimi jak Steven Brown i Blaine Reininger z Tuxedomoon, Lydia Lynch, Nobukazu Takemura, The Gentle People, Krisma, Daedalus i Murcof.
Podczas DNA Festwial 2023 zaprezentuje projekt pt. DETECT.
Detect to projekt, który bada temat niesłyszalnego dźwięku, dźwięku generowanego przez emisje elektromagnetyczne, pochodzące z urządzeń elektronicznych i niesłyszalne dla ludzkiego ucha.
Ten specyficzny dla miejsca performance rozpoczyna się od monitorowania, próbkowania i nagrywania dźwięku generowanego przez elektromagnetyzmy (wifi, bluetooth, gsm) obecne w miejscu wydarzenia.
28.10.2023 -------- ROBERT PIOTROWICZ
ROBERT PIOTROWICZ - artysta dźwiękowy, kompozytor, improwizator.
Zajmuje się głównie współczesną muzyką elektroakustyczną i sztuką dźwięku. Gra na syntezatorze modularnym i gitarze. Jest autorem wielu solowych realizacji (płyty, koncerty), projektów interdyscyplinarnych (kompozycje do sztuk teatralnych, projektów literackich i radiowych), abstrakcyjnych instalacji dźwiękowych. Jest kuratorem i współautorem festiwalu i wydawnictwa Musica Genera, a od roku 1999 także wielu innych projektów i festiwali dedykowanych współczesnej sztuce dźwięku realizowanych w Polsce i za granicą.
Podczas DNA Festiwal 2023 zaprezentuje materiał z płyty "Afterlife".
25.11.2023 -------- ZBIGNIEW CHOJNIACKI
ZBIGNIEW CHOJNACKI jest akordeonistą/live electronics i improwizatorem, którego muzyka jest uderzająca i wysoce niekonwencjonalna. Najważniejszym aspektem jego twórczości jest dialog i spotkania z innymi ludźmi. Bierze każdą formę emitującą dźwięk i wykorzystuje ją do nawiązania kontaktu z ludźmi, inspirując się elementami, które nierzadko nie są bezpośrednio związane z muzyką. Jak mówi: "stara pralka, źdźbło trawy, dźwięk silnika autobusu, czy nawet krzesło na środku sceny mogą być inspirujące. Każdy koncert jest zupełnie inny. Jedynym stałym elementem jest instrument.
25.11.2023 -------- WESTON OLENCKI
WESTON OLENCKI
Kompozytor, muzyk i inżynier dźwięku. Pochodzi z Karoliny Południowej, obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Tworzy prace skupiające się wokół zagadnień muzyki instrumentalnej - jej kontekstów i kon-struktów, różnych zapośredniczonych praktyk słuchania i improwizacji, zakorze-nionych w historii technologicznej, mater-ialnej i kulturowej ludowego tworzenia sztuki.
30.11.2023 -------- MAREK POSPIESZALSKI
Marek Pospieszalski wybrany został przez prestiżowy niemiecki magazyn JazzThing na listę 25 najbardziej obiecujących muzyków w Europie ("25 unerhörte kommende Großen").
Prowadzi własny oktet i kwartet. Ostatnie dwa lata, to absolutny przełom w twórczości Pospieszalskiego. Pod skrzydłami renomowanej portugalskiej wytwórni Clean Feed artysta wydał trzy albumy, które odbiły się szerokim echem na całym świecie, a on sam został uhonorowany tytułem Muzyka Roku 2022 w plebiscycie krytyków Jazz Forum.
09.12.2023 -------- URSULA SEREGHY
URSULA SEREGHY
Praska artystka Ursula Sereghy swoim albumem "OK Box" zdaje się rzucać percepcyjne wyzwanie słuchaczowi, podążając za własną, wewnętrzną logiką, tworząc jednocześnie doskonały sens. Sereghy ma doświadczenie jako saksofonistka w zespołach jazzowych, ale "OK Box" to krok na ścieżce solowej, "eksperymenty z maszynami i projektowaniem dźwięku". Utwory rozprzestrzeniają się niczym włókna lampy światłowodowej z lat 70. Linie pomysłów strzelają od centrum w wielu kierunkach, ale nigdy całkowicie nie odrywają się od podstawy. "Slug Tremollo (Defenders Of The Existent)" zbudowany jest na chóralnej linii melodycznej, która brzmi, jakby została wyciągnięta z kompozycji Arvo Pärta. Pocięta na kawałki i ponownie złożona w każdą możliwą permutację, staje się zmiennym motywem, wirującym poprzez rozproszona aranżację. Inne utwory brzmią jak big band przetworzony do poziomu molekularnego i rozsypany na wybuchającym glitch funku, błyskami meandrującego basu i instrumentów dętych, dodatkowo wyginającymi niestabilną rytmikę, przez co otrzymujemy konstrukt, zbliżający się do trance, coraz bardziej uwikłany we własny, wykrzywiony pęd. Cały album zdaje się dążyć do odrzucenia hierarchii, oddala się od tradycyjnej harmonii i ściśle określonych struktur muzyki elektronicznej, zmierzając w kierunku czegoś znacznie bardziej otwartego i autentycznie transcendentnego.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Organizator: Kolonia Artystów
Patronat: Notes na 6 tygodni | Glissando | Nowe idzie od morza | Prestiż | ANXIOUS
Miejsce
Aleja Grunwaldzka 51, Gdańsk