Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie | 8 - 10 września 2023

8 Września 2023, 19:00 (Piątek) - 10 Września 2023, 19:00 (Niedziela)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
Premiera płyty "Escape from Shadow" z twórczością Ety Tyrmand. WYCHODZĄC Z CIENIA | Sobota, 9 września 2023, godz. 19:00

Premiera płyty "Escape from Shadow" z twórczością Ety Tyrmand.

dostępnych: 15

już niedostępne 49,00 zł -
Premiera polska płyty ukazującej nowe spojrzenie na pieśni sefardyjskie. ALMA VIDA KORASON | Niedziela, 10 września 2023, godz. 17:00

Premiera polska płyty ukazującej nowe spojrzenie na pieśni sefardyjskie.

dostępnych: 0

Wyprzedane 49,00 zł Wyprzedane
Premiera płyty "Escape from Shadow" z twórczością Ety Tyrmand & Premiera polska płyty ukazującej nowe spojrzenie na pieśni sefardyjskie. BILET ŁĄCZONY: WYCHODZĄC Z CIENIA & ALMA VIDA KORASON | Sobota (godz.19:00) i Niedziela (godz. 17:00), 9-10 września 2023

Premiera płyty "Escape from Shadow" z twórczością Ety Tyrmand & Premiera polska płyty ukazującej nowe spojrzenie na pieśni sefardyjskie.

dostępnych: 0

Wyprzedane 85,00 zł Wyprzedane


We wrześniu i październiku 2023 zapraszamy na szóstą edycję festiwalu, obejmującą w tym roku aż cztery premiery!

Premiera płyty z twórczością Ety Trymand, pieśni sefardyjskie w premierowej odsłonie w Polsce, premiera nowych aranżacji muzyki klezmerskiej i premierowy program z największym szczecińskim chórem! Nie mogło być inaczej - w tym roku naszym motywem będzie "przeżywanie po raz pierwszy". Zapraszamy do zapoznania się z programem i sylwetkami artystów Międzynarodowych Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie na stronie Fundacji SPOT.ON ART.


WYCHODZĄC Z CIENIA, 09.09.2023 (sobota), 19:00 / BILETY PŁATNE

Muzeum Narodowe
ul. Wały Chrobrego 3

Premiera płyty "Escape from Shadow" z twórczością Ety Tyrmand.

Po oszałamiającym sukcesie renesansu twórczości Mieczysława Wajnberga, który rozpoczął się w Polsce, wybitni młodzi twórcy zainteresowali się na nowo historią nieznanej muzyki żydowskiej XX w. Owoce tych poszukiwań zaskakują cały czas. Duet Demowska/Pyrć odnosi na tym polu niezwykłe sukcesy. Podczas Międzynarodowych Dni Muzyki Żydowskiej nastąpi współczesna światowa premiera twórczości Ety Tyrmand. Eta urodziła się w 1917 roku w Warszawie i studiowała w Konserwatorium Warszawskim, kolegowała się z Wajnbergiem. Razem uciekli przed najazdem hitlerowców w 1939 r. Eta osiadła w Białorusi, gdzie mieszkała i prowadziła działalność muzyczną aż do śmierci w 2008 r. Do Polski próbowała wrócić, lecz cała jej rodzina została zgładzona przez Niemców. Podobnie jak w przypadku Wajnberga encyklopedie twierdzą, że jest białoruską kompozytorką, mimo iż 20 lat żyła w Polsce. Płyta "Escape from the shadows" jest próbą walki o pamięć o Ecie Tyrmand.


ALMA VIDA KORASON, 10.09.2023 (niedziela), 17:00 / BILETY PŁATNE

Muzeum Narodowe
ul. Wały Chrobrego 3

Premiera polska płyty ukazującej nowe spojrzenie na pieśni sefardyjskie.

Pieśni sefardyjskie od setek lat stanowią niezgłębione źródło inspiracji, zarówno dla twórców, wykonawców, jak i wszystkich, którzy choć raz mieli okazję wsłuchać się w ich tajemnicze brzmienie. Od 1492 r. czyli exodusu Żydów z Półwyspu Iberyjskiego pieśni sefardyjskie były przekazywane w wielu wspólnotach rozsianych po całej Europie. Teksty pozostały niezmienne przez pokolenia, jednak w miarę osiedlania się Żydów sefardyjskich w innych częściach świata, rytmy i melodie były zmieniane przez nowe wpływy kulturowe. Wszystkie piosenki w tym projekcie zostały specjalnie zaaranżowane i skomponowane przez uznanego izraelskiego gitarzystę Daniela Akiwę. Dołącza do niego niezwykle delikatna interpretacja i elegancja sopranistki Sivan Goldman. Muzyczne połączenie między Sivan i Danielem ukazuje sztukę tradycyjnej muzyki starożytnych Żydów w jej czystej prostocie, gracji i uroku. 


MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI: GERSZON EFROS / BILETY PŁATNE, DOSTĘPNE OD 01.09.2023

19.10.2023 (czwartek), 19:30
Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Świętej Trójcy w Szczecinie, ul. Energetyków 8

Premiera nowego programu najsłynniejszego szczecińskiego chóru!

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie

Sylwia Fabiańczyk - Makuch - dyrygent

Isidoro Abramowicz - kantor

Jakub Stefek - organy

Od pięciu lat finałowym koncertem festiwalu muzyki żydowskiej w Szczecinie jest kolejna odsłona projektu Muzyka Nowej Synagogi. Jego celem jest wskrzeszanie i popularyzowanie muzyki, która brzmiała lub mogła brzmieć w nieistniejącej dzisiaj Nowej Synagodze przy ulicy Zielony Szaniec (obecnie Dworcowa) w Szczecinie. Tym razem z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie, kantorem Isidoro Abramowiczem i organistą Jakubem Stefkiem przypomnimy postać Gerszona Efrosa (1890 - 1978), autora monumentalnej "Antologii Muzyki Synagogalnej". Pracując w nowej ojczyźnie - Stanach Zjednoczonych, utrwalił w niej utwory wielu kantorów i kompozytorów działających na ziemiach polskich. Dzieła te nie były u nas wykonywane od czasów wojny. Również po raz pierwszy zaprezentujemy arcydzieła muzyki synagogalnej w potężnym składzie wykonawczym. Tak blisko tradycji Nowej Synagogi w Szczecinie nie byliśmy jeszcze nigdy.


Uprzejmie informujemy, że z uwagi na specyfikę miejsc, w których organizowane są koncerty oraz komfort Publiczności i Artystów, osoby spóźnione na koncerty w Muzeum Narodowym nie będą mogły zostać wpuszczone. Będziemy bardzo wdzięczni za uwzględnienie tego faktu w Państwa planach.

Zobacz również:

koncerty wydarzenia Szczecin