To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Warsztat "Dzikie przedszkole"

dostępnych: 1

już niedostępne 120,00 zł -

Zapraszamy na warsztat, który ma na celu wsparcie nauczycieli wychowania przedszkolnego w realizowaniu większej części podstawy programowej w lesie lub parku.. Warsztat przygotowany został we współpracy z instruktorami leśnymi Dzikoprzygód - leśno-przygodowych zajęć dla dzieci. Warsztat z obszaru edukacji leśnej jest stworzony w oparciu o techniki inspirowane nurtem pedagogiki przygody a także Coyote Teachingu - metody mentoringowej wykorzystywanej przez pedagogów leśnych i instruktorów outdoorowych. Metoda ta uczy samodzielnego myślenia, a zamiast dawać gotowe odpowiedzi - zamienia ich poszukiwanie w fascynującą przygodę.

Po warsztacie uczestniczka/ uczestnik będzie:

  • Wiedział jak natura wpływa na dzieci i co z tego wynika dla kadry
  • Umiał sprawnie zorganizować wyprawę w naturę dla całej grupy
  • Znał zasady bezpieczeństwa podczas leśnych aktywności, wspinaczki drzewnej oraz pracy z narzędziami
  • Umiał wprowadzić do codziennej pracy grupy aktywności z obszaru edukacji leśnej
  • Wiedział jak rozmawiać z rodzicami przedszkolaków na temat edukacji leśnej


PROGRAM

Warsztat trwa 5 godzin zegarowych. Proponowany program zawiera część teoretyczną, która wprowadza uczestników w temat edukacji leśnej, a także praktyczny warsztat, który prezentuje gry, zabawy oraz aktywności, które kadra może w prosty sposób wykorzystać w swojej codziennej pracy. Program części teoretycznej:

1. Jak natura wpływa na dzieci i co z tego wynika dla kadry ?

2. Jak spędzać więcej czasu w naturze - struktura zajęć i organizacja dnia zgodnie z naturalnym cyklem

3. Zróbmy to sprawnie - struktura wyprawy

4. Zasady bezpieczeństwa w lesie i komunikowanie ich dzieciom

5. Sprzętowe ABC - co warto mieć ze sobą

6. Nauka w lesie - jak realizować podstawę programową w naturze?

7. Nawyki i metody wspierające zakochiwanie w naturze

8. Gdzie i jak samemu poszerzać swoją wiedzę przyrodniczą

9. Ekologia - dobre praktyki

10. Kleszcze - wszystko co musisz o nich wiedzieć

11. Rodzice leśnych przedszkolaków - co powinni wiedzieć o edukacji leśnej


Jak się przygotować?

Warsztat, niezależnie od pogody, będzie w części realizowany w środowisku przyrodniczym, dlatego prosimy o wzięcie ubrań przeciwdeszczowych. 

Lokalizacja

Warsztat odbędzie się w OsiemPrzezDwa na warszawskim Jazdowie. Jest to, tak zwany, "Domek Przygody" prowadzony przez Pracownię Nauki i Przygody. Drewniany domek, wyremontowany społecznie przez wolontariuszy, posiada niezwykły klimat. Nie znajdziecie tu warunków typowych dla nowoczesnych sal szkoleniowych. Zamiast tego, wkroczycie do drewnianego wnętrza ukrytego w centrum Warszawy, w którym czuć klimat grona entuzjastów tworzących unikatowe, przyjazne i domowe miejsce rozwoju dla dzieci oraz dorosłych. Na wszystkich uczestników warsztatów będzie czekała kawa i herbata.

Uwaga: na teren osiedla Jazdów obowiązuje zakaz wjazdu samochodów. Najlepiej przyjedźcie komunikacją miejską lub rowerem.

Sylwetka prowadzącej

Aneta Chmielińska o sobie: - Jestem pedagogiem leśnym, projektantem gier i trenerem kreatywności. Ale przede wszystkim - zakochanym w naturze dzikusem!Założyłam Dzikoprzygody, bo wierzę w to, że kontakt z naturą jest najlepszym prezentem jaki możemy dać naszym dzieciom. Technologia będzie z nami już zawsze, bez względu na to, jak ją postrzegamy. Zamiast więc chronić dzieci przed kontaktem z nią - lepiej znaleźć sposób na odpoczynek od niej.Moja miłość do natury narodziła się w harcerstwie, podczas długich wędrówek górskich, z ukochaną drużyną przy boku. Od tego czasu zdążyłam przeprowadzić się do Warszawy, zostać projektantem gier i założyć bloga No chodź, będzie fajnie. Niezależnie jednak od tego co robiłam, natura pozostawała moją największą pasją. To nie osiągnięcia zawodowe były dla mnie najważniejsze, ale momenty, w których mogłam wędrować pieszo przez Portugalię i jechać rowerem przez podlaskie lasy. To wszystko doprowadziło mnie do uczestnictwa w Studiach Pedagogiki Dzikiej Przyrody i decyzji o założeniu Dzikoprzygód. Od 2019 jestem wolontariuszką w Pracowni Nauki i Przygody.

Pracownia Nauki i Przygody jest organizacją pożytku publicznego działającą na zasadach non-profit. Biorąc udział w naszych działaniach wspierasz naszą misję rozwoju pedagogiki przygody w Polsce

Procedury COVID

Pracownia Nauki i Przygody dokłada wszelkich starań, aby sposób organizacji wydarzeń przeciwdziałał rozprzestrzenianiu się epidemii. Obowiązuje limit uczestników, umożliwiając ich bezpieczne poruszanie się w terenie oraz w miejscu warsztatu. Uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do: 

  1. dezynfekcji dłoni przed wejściem do domku 
  2. Pozostawania i przemieszczania się w bezpiecznej od siebie odległości, zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektora Sanitarnego oraz przepisami prawa, co zapewni Organizator wydarzenia ustawiając w odpowiedniej odległości miejsca siedzące. 
  3. W przypadku kolejki do WC osoby muszą zachować 1,5 metrowy dystans od siebie. 
  4. Przelania wrzątkiem, z zachowaniem ogólnych zasad bezpieczeństwa, wszystkich naczyń i sztućców z których korzystali. 
  5. Na terenie ogrodu pozostanie w bezpiecznym dystansie do siebie lub, gdy to niemożliwe, zakrycia nosa i ust.

Zobacz również:

szkolenia Edukacja alternatywna Nowe trendy w edukacji wydarzenia Warszawa