Eksport na świecie - finansowanie i zabezpieczanie transakcji
19 Października 2021, 09:00-12:30 (Wtorek)
Jesteś przedsiębiorcą sektora MŚP? Chciałbyś zaistnieć ze swoimi produktami czy usługami na rynkach międzynarodowych ale nie wiesz jak sfinansować i zabezpieczyć swoją działalność? Zapraszamy na szkolenie online "Eksport na świecie - finansowanie i zabezpieczanie transakcji", które odbędzie się 19.10.2021 r. w godz. 9.00-12.30.
Kto może wziąć udział w szkoleniach?
Szkolenia mają charakter otwarty. Dedykujemy je w szczególności podmiotom z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z obszaru funkcjonowania Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.
Cele organizacji szkolenia:
- omówienie najważniejszych instrumentów finansowania i zabezpieczania transakcji międzynarodowych
- zapoznanie się z metodami rozliczania transakcji międzynarodowych
- zapoznanie się z zakresem stosowania i użytkowania akredytywy eksportowej i jej rodzajów
- zapoznanie się z zakresem stosowania i użytkowania inkaso eksportowego
- zapoznanie się z zakresem stosowania i użytkowania faktoringu eksportowego i jego rodzajów
- zapoznanie się z zakresem stosowania i użytkowania forfaitingu eksportowego
- omówienie warunków i stosowania ubezpieczenia należności eksportowej oraz jego rodzajów
Agenda szkolenia:
9:00-9:15 - prezentacja wprowadzająca BARR
19:15-10:15 - I Blok tematyczny - wstęp do finansowania i zabezpieczania eksportu
- Zapewnienie eksporterom poczucia bezpieczeństwa w dokonywaniu opłat międzynarodowych -sposoby zabezpieczenia transakcji, strategie zabezpieczenia ryzyka kursowego na wypadek spadku lub wzrostu kursu waluty, w jakiej wykonywana będzie opłata. Objaśnienie terminów: akredytywa, inkaso, faktoring, forfaiting oraz ubezpieczenie należności eksportowych.
10:15-11:15 - II Blok tematyczny - zasady rozliczania transakcji
- Omówienie zasad stosowania akredytywy eksportowej, w tym akredytywy zaliczkowej i akredytywy zabezpieczającej. Proces stosowania tego rodzaju rozliczania transakcji. Zyski używania akredytywy eksportowej.
- Zasady stosowania inkaso eksportowego. Proces stosowania tego rodzaju rozliczania transakcji. Zyski używania inkaso eksportowego.
- Zasady stosowania faktoringu eksportowego oraz jego rodzaje, w tym faktoring niepełny (z regresem) i faktoring pełny (bez regresu). Proces stosowania tego rodzaju rozliczania transakcji.
- Zasady forfaitingu eksportowego. Proces stosowania tego rodzaju rozliczania transakcji.
11:15-11:30 - przerwa
11:30-12:30 - III Blok tematyczny - ubezpieczenie należności eksportowych
- Ubezpieczanie należności eksportowych - na czym polega i jak je stosować.
- Rodzaje ubezpieczenia należności eksportowych ze względu na ubezpieczane ryzyko: ryzyko produkcji, ryzyko handlowe, ryzyko polityczne.
- Elementy stanowiące przygotowanie do udziału w wyjazdach na międzynarodowe imprezy o charakterze targowo-wystawienniczym.
12:30 - sesja pytań i odpowiedzi wg potrzeb uczestników wydarzenia
Informacje o prelegentach:
Piotr Łukaszewski
(ur. 1973) - absolwent Wydziału Finansów i Rachunkowości Akademii Finansów w Warszawie, specjalizacja: Bankowość, związany nieprzerwanie od 1999 roku z rynkami finansowymi jako praktyk oraz trener. Doświadczenie oraz wiedzę zdobywał pracując w największych bankach, takich jak: Citibank (Poland) S.A., Bank Handlowy w Warszawie S.A. oraz Raiffeisen Bank Polska S.A. Odpowiadał za zarządzanie portfelem instrumentów pochodnych klientów korporacyjnych segmentu MŚP, w obszarze przygotowywania, wyceny oraz wdrażania strategii zabezpieczania ryzyka walutowego oraz ryzyka stopy procentowej.
Od wielu lat jako specjalista działa w obszarze zabezpieczania ryzyka kursowego i zarządza pozycją walutową przedsiębiorstw prowadzonych przez swoich klientów. Świadczy usługi doradcze w zakresie finansowania i zabezpieczania transakcji międzynarodowych. Poprzez liczne szkolenia i prezentacje dla obecnych oraz potencjalnych klientów jest nieustająco zaangażowany w proces finansowego edukowania, ze szczególnym wskazaniem na istniejące w firmach ryzyko walutowe i właściwe jego postrzeganie.
Bazując na swoim doświadczeniu oraz wiedzy jest przekonany, że o ile wcześniej zostaną wdrożone odpowiednie rozwiązania, niezależnie od zawirowań na rynku walutowym, prowadzony biznes może być przewidywalny.
Wojciech Marciniak
Absolwent Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie (kierunek - finanse i bankowość, specjalizacja: finanse międzynarodowe) oraz Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (kierunek - stosunki międzynarodowe). Od 2004 roku jest nieprzerwanie związany z rynkami finansowymi, pracując w bankach takich jak: Euro Bank S. A., Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa, Bank Zachodni WBK S.A., Bank BPH S.A., Kredyt Bank S.A., BRE Bank S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A., obecnie jest także partnerem zarządzającym w Pro-Profit S.C.
Przede wszystkim praktyk, ale również autor wielu szkoleń i prezentacji oraz trener z zakresu bezpieczeństwa finansów przedsiębiorstw. Wieloletnie doświadczenie oraz biegła znajomość rynku pozwala mu na dostarczanie swoim klientom oraz słuchaczom skutecznych rozwiązań z zakresu optymalizacji finansów przedsiębiorstw, m.in. poprzez produkty finansowania handlu dla sektora MŚP i Large oraz szeroko rozumiane produkty zabezpieczające transakcje przedsiębiorstw w handlu międzynarodowym.
Organizator:
Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o.
Jak będzie przebiegać proces rejestracji na szkolenie?
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu wypełniają formularz zgłoszenia online (dostępny po kliknięciu przycisku "Kup bilety"). Po rejestracji na dane szkolenie, pracownik BARR przekaże drogą mailową (na wskazany podczas rejestracji adres) instrukcję logowania i link do szkolenia.
Przejdź na stronę barr.pl aby przeczytać regulamin uczestnictwa w szkoleniu.
Informacje o szkoleniu:
Szkolenie online realizowane jest przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego Sp. z o. o., w partnerstwie ze stowarzyszeniem Metropolia Bydgoszcz, w ramach projektu pn. "Wsparcie internacjonalizacji MŚP oraz promocji gospodarczej regionu na obszarze funkcjonowania Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, nr projektu RPKP.01.05.02-04-0001/18.
Miejsce
Dostęp zdalny, Dla uczestników
Termin
Dodaj do kalendarzaOrganizator
Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o.
ul. Bydgoskich Przemysłowców 685 - 862 Bydgoszcz
Telefon: +48 785 150 558