To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  bezpłatny
już niedostępne -

Miejskie Hale Targowe w Gdyni zapraszają na prelekcję "Flower Power! Girl Power! Motyw kwiatów w twórczości projektantek od II poł. XX wieku do współczesności". Spotkanie jest częścią wydarzenia Festiwalu Kwiatów - Flower Lovers.

Czas: 20 czerwca 2020 r., godz. 14:30

Funpage Hal Targowych / platforma ZOOM

Kwiaty, odwieczne symbole szczęścia, radości życia, energii, optymizmu i płodności, są jednymi z najpopularniejszych motywów dekoracyjnych występujących w sztuce, rzemiośle artystycznym oraz w projektowaniu przemysłowym. Łączone z kobiecością, wywołują u odbiorców całą paletę, często sprzecznych skojarzeń - od romantycznej nostalgii, miękkości i łagodności po siłę, odwagę i emancypację. W jaki sposób, kobiety: projektantki mody, tkanin i przedmiotów codziennego użytku, interpretowały je w swojej twórczości?

Maki ("Unikko") Mai Isoli, Stokrotki ("Daisy") Mary Quant, Powoje ("Morning Glory") Celii Birtwell, Róże ("English Roses") Laury Ashley i Cath Kidston czy Drobnolistne łodygi ("Stem)" Orly Kiely, to najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne floralne znaki graficzne we wzornictwie ostatnich 60. lat. Drobne lub przeskalowane, występują na ubraniach, obrusach i kuchennych naczyniach, na zasłonach i pościeli, na dywanach i tapicerowanych meblach tworząc charakterystyczne "dizajnerskie bukiety".

Podczas spotkania Weronika Szerle opowie o kulisach powstawania projektów tkanin Mai Isoli dla fińskiej marki Marimekko, o modowej rewolucji Mary Quant, pod znakiem Stokrotki, o romantycznych sypialniach zaprojektowanych przez Laurę Ashley oraz o najmodniejszych akcesoriach w roślinne wzory stworzonych przez Cath Kidston i Orlę Kiely.

Udział bezpłatny! Liczba miejsc ograniczona.

Aby skorzystać z bezpłatnego dostępu do spotkania należy zapisać się za pomocą przycisku "kup bilet". Zapisane osoby otrzymają link do aplikacji ZOOM w wiadomości e-mail (do 19.06.)

Prowadzenie: Weronika Szerle - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim i muzealniczych studiów kuratorskich w zakresie sztuki współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Bada historię mody, architektury i dizajnu, a w szczególności związki między nimi. Pracuje w Dziale Sztuki Muzeum Miasta Gdyni, gdzie opiekuje się zbiorami i przygotowuje wystawy, głównie w tematyce dizajnu (Marek Cecuła, Barbara Hoff z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci) i architektury (Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach, 2016, współkuratorka). Jest autorką tekstów naukowych oraz wykładów i prezentacji dotyczących historii mody i wzornictwa. Prowadzi spacery architektoniczne w ramach gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Nałogowo odwiedza muzea w poszukiwaniu piękna przedmiotów codziennego użytku.

#kwiaty #rośliny #englishroses #daisy #orlakiely #cathkidson #unikko #maryquant #lauraashley

Więcej:

Festiwal Kwiatów - Flower Lovers

Miejskie Hale Targowe w Gdyni

źródło obrazu: orlakiely.stem

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia