Hiacynt. Remigiusz Ryziński w #opartenafaktach

24 Stycznia 2022, 18:00-20:15 (Poniedziałek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Hiacynt
już niedostępne -

PRL w latach osiemdziesiątych chwieje się w posadach. Najlepszym narzędziem do utrzymania kontroli jest zburzenie poczucia bezpieczeństwa i znalezienie wspólnego wroga, przeciwko któremu zwróci się społeczeństwo. Tak narodziła się akcja "Hiacynt" - trzy operacje milicji wymierzone w homoseksualnych mężczyzn, przeprowadzone w latach 1985-1987. Masowe zatrzymania, przesłuchania, zbieranie haków, nakłanianie do współpracy, przemoc. Złamane życia nie mają znaczenia.

Jaki był faktyczny cel akcji "Hiacynt"? Ile osób przesłuchano i ile teczek powstało? Czy nadal istnieją i gdzie zostały złożone? Czy akcja naprawdę objęła wszystkich homoseksualistów, a może ktoś w tej grupie był chroniony? Remigiusz Ryziński szuka odpowiedzi na te pytania i zastanawia się, czy wraz ze schyłkiem lat osiemdziesiątych machina pogardy i nienawiści na pewno się zatrzymała.

Razem z KBF zapraszamy do Pałacu Potockich na spotkanie z cyklu #opartenafaktach w Pałacu. Widzimy się 24 stycznia o godzinie 18:00. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kubisiowska.

Remigiusz Ryziński - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad doktoratem prowadził w Paryżu u Julii Kristevy. Habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie. Jest profesorem akademickim, stypendystą m.in. rządu francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy, a także członkiem rady Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością przy Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się feminizmem oraz teoriami gender i queer, tłumaczył Sartre'a, Eco i Kristevę. Autor książek reporterskich "Foucault w Warszawie" (nominacja do Nagrody Literackiej Nike), "Dziwniejsza historia, Moje życie jest moje" (przeniesiona na deski Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu) oraz "Hiacynt". Laureat nagrody Natwest LGBT+ Diamonds 2018 w kategorii "Ambasador osób LGBT+ w życiu publicznym".

Katarzyna Kubisiowska - absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zawodowo związana z "Tygodnikiem powszechnym". Autorka książek "Rak po polsku" i biografii Jerzego Pilcha "Pilch w sensie ścisłym".


Spotykamy się stacjonarnie w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 i równolegle w sieci! Wejście przez księgarnię MOCAK Bookstore BUNKIER, w której będziecie mogli zakupić książki autora. Jeśli chcecie mieć książkę wcześniej, to możecie kupić ją tutaj:

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hiacynt

Jeśli chcecie uczestniczyć w spotkaniu na miejscu, pobierzcie bezpłatne wejściówki (tylko 35 miejsc):

https://app.evenea.pl/event/hiacynt/

Zaplanowana jest także transmisja na profilach Non-Fiction. Festiwal reportażu i Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku oraz na platformie PLAY KRAKÓW www.playkrakow.com

Dodatkowe informacje:

➡ prosimy o rozważne zapisy, mamy tylko 35 miejsc: jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki.

jeśli masz jakiekolwiek objawy infekcji (np. gorączka, kaszel, osłabienie) - zwolnij miejsce i zostań w domu,

➡ myj lub dezynfekuj dłonie przed wejściem na wydarzenie,

➡ pamiętaj o zakrywaniu ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych,

➡ zachowuj dystans społeczny (min. 1,5 m).

UWAGA! Bardzo Was prosimy - jeśli pobraliście wejściówkę, a wiecie, że nie dacie rady przybyć - napiszcie do nas na facebooku lub na adres [email protected]

#opartenafaktach #nadajemyzpałacu

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Kraków