Kontynenty #45: Michał Woroch | Agnieszka Pajączkowska
14 Października 2019, 18:00-20:00 (Poniedziałek)
Cześć!
Zapraszamy do darmowej rezerwacji miejsc na 45. Kontynenty!
W programie 45. Kontynentów:
18:00 Wheelchairtrip. 371 dni z Ziemi Ognistej na Alaskę
Z samego południa z Ziemi Ognistej przez dwie Ameryki aż na Alaskę. Ta droga to sprawdzian dla człowieka i maszyny. Dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich rzuciło wyzwanie trasie a przy okazji - samym sobie. Przez 12 miesięcy poruszali się Landroverem Defenderem, do którego samodzielnie zaprojektowali szereg udogodnień. Z początku, kiedy opowiadali o swoim planie, pukano się w czoło. Pomimo wszystkich przeciwności ruszyli w podróż życia. Wheelchairtrip - to tysiące kilometrów bezdrożami Ameryki Południowej. Białe piaski pustyni Atacama, rejs Amazonką do serca dżungli - Iquitos, tonięcie w błocie, tropikalne choroby, eksplozje silnika i jeden cel: udowodnić, że można pokonać tę morderczą trasę będąc niepełnosprawnym.
Michał Woroch - podróżnik, fotograf. Laureat wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku przyznawanej przez Kapitułę Kolosów oraz Travelery 2018 w kategorii Podróż Roku. Absolwent grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Organizator projektów podróżniczo-fotograficznych, w ramach których dotarł między innymi do Mongolii, Indii, na Spitsbergen i do większości państw obu Ameryk. Relacje i zdjęcia z jego podróży ukazały się w polskiej oraz zagranicznej prasie, między innymi w takich tytułach jak: National Geographic, Adventure Journal, Explorersweb, Traveler, Podróże, Globetrotter, Zwierciadło i Duży Format.
19:00 Wędrowny zakład fotograficzny
Wędrowny Zakład Fotograficzny to projekt, która nawiązuje do rzemieślniczej praktyki wędrownych fotografów.
W trakcie letnich wyjazdów (2012-2016) jeździłam latem wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski oraz po Dolnym Śląsku starym volkswagenem T3. Na życzenie wykonywałam spotkanym osobom - mieszkańcom przygranicznych wiosek - portrety, które na miejscu drukowałam i wymieniałam na opowieści oraz jedzenie. Gromadziłam wizualną i tekstową dokumentację tych spotkań. Nie publikowałam wykonywanych portretów - używałam ich do wymiany i budowania relacji z osobami, które spotkałam po drodze. W tym roku ukazała się moja książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny" (Wydawnictwo Czarne), która podsumowuje to doświadczenie.
Zdjęcia w załączeniu.
Agnieszka Pajączkowska (ur. 1986) - kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, fotograficznych i kulturalnych, animatorka kultury, kuratorka, tutorka i coach, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW, autorka tekstów naukowych i reportaży.
Gospodarzem Kontynentów jest Lubelskie Centrum Konferencyjne. Spotykamy się w Sali Głównej S2.
Do zobaczenia!
Miejsce
Ul. Grottgera 2, Lublin