Otwórzy uszy.
Słuch jest pierwszym zmysłem, jakim odbieramy rzeczywistość, już w łonie matki. Ale po narodzinach słuchanie zaczyna przegrywać z wizualną percepcją świata. Działania Fundacji Audionomia mają na celu zwrócenie uwagi na to, że słuchanie świata jest tak samo ważne, jak widzenie, dotykanie. Pragniemy uświadomić potrzebę edukacji dźwiękowej i propagowania uważnego słuchania. Głębokie słuchanie leży u podstaw relacji międzyludzkich, buduje nasze połączenie ze światem zewnętrznym, ale i z nami samymi. Proponowane przez nas warsztaty mają na celu ukazanie, jak ważne jest odbieranie świata zmysłem słuchu.
Warsztaty odbędą się w sobotę, 3 sierpnia, w godz. 10.00-13.00 w Goyki 3 Art Inkubatorze w Sopocie. Wstęp wolny.
Spotkanie zostanie podzielone na dwie części. W pierwszej porozmawiamy o ważnych dla nas dźwiękach, o tych, które budzą niepokój, ale i poczucie bezpieczeństwa, o relacji między słuchaniem a odczuwaniem. Zaproponujemy cykl ćwiczeń, którą pozwolą zrozumieć znaczenie uważnego słuchania. W części drugiej wybierzemy się na dźwiękowy spacer w okolicach Goyki 3 Art Inkubatora w Sopocie i posłuchamy wspólnie otaczającego świata. Przyjdź, posłuchaj!
Magdalena Świerczyńska-Dolot - od kilkunastu lat związana zawodowo z radiem i dźwiękiem. Prezeska Fundacji Audionomia, popularyzującej i wspierającej reportaż dźwiękowy. Szefowa redakcji Reportażu w Radiu 357. Wcześniej pracowała w Polskim Radiu. Uwielbia opowiadać dźwiękiem ludzkie historie. Oprócz reportaży, tworzy też audio przewodniki i podcasty. Laureatka Stypendium im. Jacka Stwory, nominowana do Prix Europa, Grand Press, nagrodzona Prix Bohemia (wraz z Katarzyną Michalak) za projekt "Nie słyszę" (https://nieslysze.pl/). Prowadzi zajęcia z uważnego słuchania w przedszkolach i szkołach. Współautorka książki dla nauczycielek i nauczycieli "Słuchaj, aby zrozumieć".https://audionomia.pl
Kinga Sygizman - adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka prac naukowych z zakresu teorii przekazów radiowych, głównie reportażu radiowego. Od 2015 uczestniczy w projektach związanych z tworzeniem audiodeskypcji dla osób słabo widzących lub niewidomych. W pracy dydaktycznej uwrażliwia studentów i przyszłych studentów na dźwiękową warstwę rzeczywistości i uczyć uważnego słuchania. Współautorka książki dla nauczycielek i nauczycieli "Słuchaj, aby zrozumieć".
Warsztat odbywa się podczas Braswood Fest w ramach cyklu "Regeneracja zmysłów".
Pomysłodawczyni i koordynatorka: Marta Szadowiak
Miejsce
ul.Jakuba Goyki 3, Sopot