Pomorze Zachodnie przeciw depresji

10 Października 2023, 10:00-14:40 (Wtorek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Pomorze Zachodnie przeciw depresji
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

10 października br., w ramach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, w Operze na Zamku w Szczecinie, odbędzie się konferencja "Pomorze Zachodnie przeciw depresji", podczas której przedstawicielki oraz przedstawiciele samorządów województwa zachodniopomorskiego podpiszą deklarację wspierania działań na rzecz przeciwdziałania depresji. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wydarzenie organizowane jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerami konferencji są Biuro Światowej Organizacja Zdrowia w Polsce, Alians Przeciw Depresji oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Celem konferencji jest wspieranie działań na rzecz przeciwdziałania depresji, zwiększenie zrozumienia i wiedzy na temat zdrowia psychicznego w naszych społecznościach, szkołach, miejscach pracy i w domu. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicielek i przedstawicieli samorządów, lekarek i lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów i psycholożek, dyrektorów i dyrektorek szkół, pedagogów i pedagożek ale też do organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych, które są gotowe do zaangażowania się w nieformalne lokalne alianse do walki z depresją.

W ramach konferencji odbędą się dwa panele dyskusyjne:

I panel - "Zdrowie psychiczne w szkołach: między radością, złością, smutkiem i lękiem"- depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Uczestnicy panelu będą rozmawiać o roli szkoły w tworzeniu miejsca sprzyjającego profilaktyce i o tym czy rozmowy o własnej lub cudzej złości, smutku, lęku i radości ma w szkołach kto prowadzić.

II panel - "Jak lokalnie sprzyjać zdrowieniu z depresji?" - osoby dotknięte chorobą powinny mieć, w sytuacji kryzysu, możliwość podjęcia bardzo szybkiej interwencji oraz leczenia blisko domu. Działające lokalnie Alianse przeciw depresji odpiętnowują depresję i poprawiają dostęp do leczenia. Paneliści będą rozmawiać m.in. o tym czy w Polsce Alianse mogą sprzyjać profilaktyce i zdrowieniu na najbardziej lokalnym poziomie. A może warto postawić na rozwiązania internetowe?

Ważnym przekazem konferencji jest to, że depresja możne dotknąć każdego, ma wiele twarzy i jest prawdziwą chorobą, którą można leczyć. Na całym świecie zmaga się z nią coraz więcej ludzi. W samej tylko Europie, co roku około 40 mln ludzi cierpi na depresję. W Unii Europejskiej około 48 tys. osób rocznie umiera śmiercią samobójczą, z czego ponad połowa z nich cierpiała na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Polsce aż 1,5 mln. osób walczy z depresją. Wzrasta też liczba dzieci i młodzieży, które są dotknięte tą chorobą.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji wszystkich, dla których istotny jest rozwój systemowych i środowiskowych rozwiązań przeciwdziałających depresji i wspierających osoby dotknięte tą chorobą. 

Zobacz również:

konferencje wydarzenia Szczecin, wydarzenie bezpłatne