Puste miejsce - wsparcie z Instytutem Kultury Miejskiej
14 Grudnia 2021, 18:00 (Wtorek) - 23 Stycznia 2022, 12:00 (Niedziela)
Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk Zobacz na mapie
"Puste miejsce"
Instytut Kultury Miejskiej, Gdański Teatr Szekspirowski i Trójmiejska Akcja Kobieca zapraszają do wsparcia akcji na rzecz rodzin z Afganistanu.
Afgańskie rodziny, sprowadzone rządowymi samolotami jako "Przyjaciele Polski" w uznaniu za dotychczasową współpracę na rzecz naszego kraju, mają przyspieszoną ścieżkę integracji. Rodziny otrzymały już azyl i tzw. paszport genewski. Mają nadany PESEL, mogą podjąć pracę, zawierać umowy i wynająć mieszkanie. W teorii. W praktyce potrzebują naszego wsparcia na starcie. Większość dorosłych mężczyzn w tych rodzinach ma wyższe wykształcenie. Młodzi studiowali w Kabulu czy Heracie i chcieliby kontynuować studia w Polsce. Najważniejszą pomocą dla nich jest teraz pomoc w wynajęciu mieszkania i opłata pierwszego czynszu. Na kolejne opłaty rodziny sobie zarobią, otrzymują też przez pierwszy rok po opuszczeniu ośrodka zasiłki pomocowe.
Jeżeli macie Państwo do wynajęcia większe mieszkanie albo dom dla afgańskiej, wielodzietnej rodziny, prosimy o kontakt majlowy na adres: [email protected].
Zachęcamy do zakupu cegiełek, czyli udziału w akcji prowadzonej przez Trójmiejską Akcję Kobiecą pod adresem: https://app.evenea.pl/event/pustemiejsceIKM.
Ważną rolę w całej inicjatywie odgrywa Anna Orbaczewska. Artystka zaprezentowała dwanaście talerzy stworzonych specjalnie na tę okazję, w nawiązaniu do symboliki stołu i pustego nakrycia. Każdy z nich jest wyjątkowym dziełem sztuki, a cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie rodzin z Afganistanu. Można je wciąż nabyć, jeśli jesteś zainteresowany daj znać w komentarzu: https://www.facebook.com/IKMgdansk/posts/4876793872343094
__________________________________________
Akcję poprzedziło:
Spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej
14 grudnia 2021, g. 18.00
gościnie: Anda Rottenberg, Anna Orbaczewska
prowadząca: Magdalena Grzebałkowska
wstęp na spotkanie jest bezpłatny. zamiast biletu wstępu, zachęcamy do zakupu cegiełki.
Stół jest symbolem domu, gościnności, czasu spędzanego w rodzinnym lub przyjacielskim gronie. Inaczej było w okresie pandemii, kiedy dominowało poczucie niepewności, zatrzymania, często samotności… W kontekście kryzysu na polsko-białoruskiej granicy symbolika stołu i tradycyjnej polskiej gościnności powracają, generując szereg trudnych pytań, które postaramy się zaadresować w trakcie spotkania.
Jakiś czas temu Anda Rottenberg wyszła z inicjatywą zebrania od przyjaciół przepisów na proste, często przygotowywane "z niczego", dania. Jej pomysł spotkał się z żywym odzewem i doprowadził do wydania książki "Kuchnia towarzyska i uczuciowa". Rozmowa Magdaleny Grzebałkowskiej z autorką książki będzie pretekstem do zwierzeń o kuchni, o przyjaźni, o sztuce, ale i - w szerszym kontekście - o tym, o czym dziś przy stole często rozmawiamy: o gościnności nie tylko w sensie zaproszenia do własnego domu, ale o naszej otwartości na innych w ogóle.
Rozmowie o wspólnym stole towarzyszyć będzie akcja przygotowana przez Instytut Kultury Miejskiej, Teatr Szekspirowski i Stowarzyszenie Trójmiejska Akcja Kobieca. Zależy nam, aby w realny sposób okazać gościnność i wsparcie kilku wielodzietnym rodzinom z Afganistanu, dla których domem może wkrótce stać się Trójmiasto. Zachęcamy do zakupu biletów-cegiełek na spotkanie - dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rzecz rodzin i ułatwi im osiedlenie się w Polsce.
Miejsce
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk