SpaceHUB: kosmiczna in偶ynieria planetarna

8 Grudnia 2021, 18:00 (艣roda)

Online,

To wydarzenie ju偶 si臋 sko艅czy艂o. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Do艂膮cz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dost臋pne do Liczba
  Rejestracja
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

馃敶 UWAGA 馃敶  rejestracja na SpaceHUB "Czy mo偶liwy jest europejski SpaceX?" jest prowadzona TUTAJ

Eksploracja kosmosu jest wymagaj膮cym przedsi臋wzi臋ciem, stawiaj膮cym przed nami wiele wyzwa艅 technicznych. Jej g艂贸wnym celem jest rozszerzenie naszej cywilizacji na inne cia艂a Uk艂adu S艂onecznego, zaczynaj膮c od s膮siednich, wysy艂aj膮c zar贸wno roboty, jak i misje za艂ogowe. Przygotowanie do eksploracji wymaga systematycznych bada艅 naukowych, kt贸re poszerzaj膮 nasz膮 wiedz臋 o wybranych cia艂ach Uk艂adu S艂onecznego, jak r贸wnie偶 pozwalaj膮 poszerzy膰 wiedz臋 technologiczn膮. Podczas tego SpaceHUBa skupimy si臋 na in偶ynierii kosmicznej skupionej wok贸艂 zagadnie艅 eksploracji ksi臋偶yc贸w i planet Uk艂adu S艂onecznego. Do艣wiadczeni in偶ynierowie z Centrum Bada艅 Kosmicznych oraz firmy Astronika opowiedz膮 o prowadzonych przez nich projektach.

馃摙 Urz膮dzenia przeznaczone do pobierania pr贸bek i wydobycia regolitu ksi臋偶ycowego - problemy i wyzwania

In-Situ Resource Utilisation (ISRU) to gromadzenie, przetwarzanie, przechowywanie i wykorzystanie materia艂贸w z kosmosu do wykorzystania w kosmosie. W por贸wnaniu z obecnym podej艣ciem do transportu materia艂贸w i sprz臋tu z Ziemi, ISRU zmniejsza ca艂kowity koszt misji kosmicznych i powi膮zane z nim ryzyka. W szczeg贸lno艣ci technologie zwi膮zane z ISRU pozwol膮 w przysz艂o艣ci na umo偶liwianie tankowania satelit贸w i statk贸w kosmicznych paliwem wytworzonym na miejscu, konserwacj臋 i napraw臋 satelit贸w, ustanowienie gospodarki kosmicznej jak r贸wnie偶 za艂ogow膮 eksploracj臋 Uk艂adu S艂onecznego.

W prezentacji zostanie przedstawiony wp艂yw 艣rodowiska ksi臋偶ycowego na technologiczne i konstrukcyjne aspekty urz膮dze艅 s艂u偶膮cych pobieraniu pr贸bek regolitu ksi臋偶ycowego i urz膮dze艅 wydobywczych. Wa偶nym elementem prezentacji b臋d膮 wnioski wyci膮gni臋te z dotychczasowych eksperyment贸w kosmicznych, w kt贸rych urz膮dzenia mechaniczne wchodzi艂y w interakcj臋 z regolitem.

dr hab. in偶. Karol Seweryn - profesor Centrum Bada艅 Kosmicznych PAN w Warszawie. Autor i wsp贸艂autor ponad 70 publikacji w czasopismach i materia艂ach konferencyjnych. W ostatnich latach by艂 zaanga偶owany w ponad 10 projekt贸w, m.in. kierownik projektu w tworzeniu narz臋dzia do pobierania pr贸bek CHOMIK dla misji Phobos-Grunt; Wsp贸艂badacz trwaj膮cego projektu STIX dla misji ESA Solar Orbiter. Obecnie jego badania koncentruj膮 si臋 na dynamice i algorytmach sterowania robot贸w kosmicznych, a tak偶e na rozwoju koparek i narz臋dzi do pobierania pr贸bek do dzia艂a艅 ISRU na Ksi臋偶ycu.

馃摙 L膮dowanie na ma艂ych cia艂ach niebieskich

Komety, lekkie ksi臋偶yce oraz planetoidy posiadaj膮 ekstremalnie nisk膮 grawitacj臋. L膮downik nie rozbije si臋 o powierzchni臋, lecz grozi mu odbicie si臋. Si艂y powstaj膮ce w wyniku kontaktu l膮downika z regolitem mog膮 by膰 wystarczaj膮ce do wystrzelenia go daleko od miejsca uderzenia. Jak zapobiec temu zjawisku? Opowiem jak my, in偶ynierowie, rozwi膮zywali艣my ten problem w dw贸ch projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej LOOP (Landing once on Phobos) oraz REST (Robotically Enhanced Surface Touchdown).

Tomasz Barci艅ski, dr in偶. automatyki i robotyki, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN. Zainteresowania naukowe i in偶ynieryjne - teoria sterowania nieliniowymi uk艂adami dynamicznymi, uk艂ady sterowania satelitami (AOCS). 

馃摙 Wyzwania techniczne dla ksi臋偶ycowego robota skacz膮cego - projekt Galago

Jedn膮 z potrzeb misji ksi臋偶ycowych jest umo偶liwienie bada艅 in-situ w terenach do tej pory trudno dost臋pnych dla typowych 艂azik贸w czy l膮downik贸w. Rozwi膮zaniem jest wykorzystanie niewielkich robot贸w zwiadowczych (gabaryt do 50cm, masa do 10kg), kt贸re wykorzystuj膮c nowe formy lokomocji typu skakanie mog膮 uzupe艂nia膰 profil wi臋kszej misji. Jednocze艣nie, stosunkowo niewielkim kosztem, zastosowanie takich robot贸w znacz膮co zwi臋ksza bezpiecze艅stwo misji. Firma Astronika jest w trakcie prototypowania takiego robota skacz膮cego, kt贸ry dzi臋ki trzem niezale偶nym mechanizmom akumulowania energii wyskoku mo偶e pokonywa膰 przeszkody na Ksi臋偶ycu o wielko艣ci nawet od 3 do 7 metr贸w. Podczas prezentacji przedstawione zostan膮 g艂贸wne aspekty techniczne i sposoby analizy umo偶liwiaj膮ce wdro偶enie rozwi膮zania do misji kosmicznej (projekt architektury robota, przyk艂ad jego analiz funkcjonalnych, analizy zderzenia z pod艂o偶em, zastosowanie superelastycznych materia艂贸w jak Nitinol).

艁ukasz Wi艣niewski - wsp贸艂za艂o偶yciel firmy Astronika, zawodowo in偶ynier mechatroniki i konstruktor z ponad 10-letnim do艣wiadczeniem w bran偶y kosmicznej, m.in. kierownik wykonawczy w projekcie mechanizmu m艂otkuj膮cego dla instrumentu HP3 dla misji NASA InSight oraz kierownik w projekcie instrument贸w RWI i LP-PWI dla misji ESA JUICE do Jowisza. G艂贸wne zainteresowania naukowe dotycz膮 mechanizm贸w do eksploracji planetarnej w tym tych zwi膮zanych niepewno艣ciami interakcji z regolitem. Obecnie zajmuje si臋 opracowaniem ksi臋偶ycowego robota skacz膮cego Galago.

馃實 SpaceHUB jest organizowany przez firm臋 konsultingow膮 z bran偶y kosmicznej Absiskey Polska oraz co-working Brain Embassy.

To trzydziestym pi膮te wydarzenie z serii spotka艅 SpaceHUB.

Zobacz r贸wnie偶:

konferencje