To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatny
już niedostępne -

Zapraszamy na blok filmowy pt. Archi FILM w ramach X Weekendu Architektury w Gdyni!

Udział BEZPŁATNY!

Miasta, architekci oraz architektura na "wielkim ekranie"

Wspólnie z naszymi Partnerami, przygotowaliśmy dla Was specjalny zestaw filmów kina dokumentalnego, z silnymi watkami architektury współczesnej, w tym okresu modernizmu międzywojennego oraz zagadnieniami społeczno-miejskimi.

ARCHI Film zawsze stanowi dla jego uczestników znakomitą okazję do rozmów i dyskusji nie tylko o filmie, ale także o miejscach, ludziach i architekturze najczęstszych bohaterach prezentowanych obrazów. Dodatkową atrakcją będzie m.in. rozmowa (LIVE) z jedną z artystek, twórczynią premierowo prezentowanego obrazu "Letters from home", pochodzącą z izraelskiej Hajfy - Hadas Tapouchi.

"Spacer po wodzie" //

Reżyseria: Andrey Paounov

Produkcja: Niemcy/USA/Włochy/ ZEA 2018

Czas trwania: 105 min.

Miejsce i czas pokazu: Sala Teatralna, Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25, 28 sierpnia, g. 20:00

Nieocenzurowane spojrzenie na sztukę i życie Christo - amerykańskiego artysty bułgarskiego pochodzenia, który wspólnie z francuską żoną Jeanne-Claude stworzył najwybitniejsze przykłady tzw. sztuki ziemi (land art). Christo jest kimś pomiędzy projektantem mody a artystą przestrzeni publicznej. W nowe, gigantycznych rozmiarów szaty z materiału lub folii ubierał nie ludzi, lecz całe budynki, mosty i przyrodę.

W 2016 roku, siedem lat po śmierci żony, Christo postanawia zrealizować ich wspólny projekt "Floating Piers", opracowany w 1970 roku. Było to duże wyzwanie zarówno pod względem artystycznym, jak i logistycznym, bo chodziło o zbudowanie tymczasowej promenady na jeziorze. Film ukazuje, jak doszło do finalizacji tego oszałamiającego dzieła u podnóża Alp na włoskim jeziorze Iseo. Poznajemy wyzwania, jakie wiązały się z tym projektem, negocjacje, a także twórcze rozwiązywanie problemów i walkę z biurokracją. Osiemdziesięcioletni Christo jest uparty, narzeka, ale nie traci nadziei. Pomimo początkowych problemów projekt udaje się zrealizować i wzbudza on ogromne zainteresowanie - obejrzało go 1 200 000 widzów. Film nie jest typowym portretem artysty. To raczej portret człowieka pełnego pasji i emocji. Christo opowiada o swojej twórczej metodzie zaledwie kilka razy. "Spacer po wodzie" pozwala nam go poznać z innej strony.  

Partnerami pokazów są m.in.: Dawne Kino Goplana, Muzeum Marynarki Wojennej, projekt "Exercising Modernity", Gdyńskie Centrum Filmowe, Against Gravity, Muzeum Miasta Gdyni, Tomasz Knitter oraz Monika Olszewska

#weekendarchitekturygdynia #archifilmgdynia  #gdyńskimodernizm #christotheartist #spacerpowodzie #floatingpiers

UWAGA: Na wydarzeniach festiwalu obowiązują i będą stanowczo egzekwowane, wszystkie aktualne zasady i ograniczenia związane z pandemią COVID - 19.

Więcej:

www.weekendarchitektury.pl

www.moderznimgdyni.pl

www.arg.gdynia.pl

źródło baneru: www.milleniumdocagainstgravity.plZobacz również:

film wydarzenia Gdynia