To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Normalny
już niedostępne -

16 czerwca (środa) o godz. 18.00 zapraszamy na wykład Pawła Migdalskiego inaugurujący projekt "Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością". Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie dla ograniczonej liczby osób w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live'a na Facebooku: https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie

Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki.

Do czego potrzebne jest nam Pomorze i jego historia?

Jeszcze do niedawna mówiło się o Europie regionów, silnych regionach, czego przejawem jest podział kraju na 16 dużych województw-regionów. Mimo to w polskiej codzienność mamy do czynienia z daleko idącym centralizmem, czemu wtóruje zwłaszcza szkolna edukacja. Problem potęguje także to, że 1/3 obecnych ziem polskich została włączona w granice 76 lat temu, a wiedza o tych regionach jest niewielka i często zmitologizowana, przez kształtowana przez lata w Polsce Ludowej ideę Ziem Odzyskanych. Pojawia się zatem pytania, na które będziemy chcieli spróbować uzyskać odpowiedź na wykładzie - do czego jest nam - obecnie mieszkającym tu społecznościom - potrzebne Pomorze, jego historia oraz dziedzictwo historyczne.

O PRELEGENCIE

Paweł Migdalski - studiował na uniwersytetach w Szczecinie, Poznaniu, Marburgu i Greifswaldzie. Zajmuje się historią Pomorza Zachodniego, historiografią, tematyką pamięci zbiorowej i polityki historycznej. Autor prawie dwustu artykułów naukowych i publicystycznych oraz 3 książek: "… w tej strażnicy Rzeczypospolitej" Rejon Pamięci Narodowej Cedynia-Gozdowice-Siekierki, Szczecin-Poznań 2007; Moja mała ojczyzna. Przykładowe scenariusze lekcji oraz uwagi nad nauczaniem historii regionalnej na przykładzie powiatu Gryfino, Chojna 2010 (dodruk 2012); Słowiańszczyzna północno-zachodnia w historiografii polskiej, niemieckiej i duńskiej, Wodzisław Śląski 2019 (Nagroda Naukowa im. Gerard Labuda); redaktor kilkunastu prac zbiorowych. Wykładał między innymi w Instytucie Historii oraz na studium doktoranckim IRTG 1540 "Baltic Borderlands" Uniwersytetu w Greifswaldzie (2010). Od 2011 r. adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Organizator i koordynator naukowy kilkudziesięciu międzynarodowych projektów oraz wydarzeń naukowych, popularno-naukowych i kulturalnych - konferencji, debat, wypraw studyjnych, wystaw, koncertów, zbiórek pieniędzy. Od 2021 r. kierownik Zespołu Badań nad Dziejami Pomorza w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Od 2018 r. członek Komisji Historycznej Pomorza (Historische Kommission für Pommern e.V.). Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego "Terra Incognita" w Chojnie (od 2009 r.) oraz redaktor serii wydawnictw stowarzyszenia pt. "Terra Incognita", współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Akademia Kulice (od 2015 r.).

O PROJEKCIE

"Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością" to projekt popularyzujący historię Pomorza od pradziejów po wiek XX.

Raz w miesiącu (poza okresem wakacyjnym) organizujemy w filii bibliotecznej nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) wykłady tematyczne połączone z dyskusją oraz okazjonalnie spotkania promujące książki wydane przez pracowników naukowych Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego i Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, których tematyka zainteresuje większe grono odbiorców.

Informacja zasadach przetwarzania danych osobowych uczestników naszych wydarzeń znajduje się tutaj: https://mbp.szczecin.pl/wp-content/uploads/2020/04/RODO-dla-Uczestnik%C3%B3w-wydarze%C5%84-kulturalnych.pdf

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Szczecin