Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
29.06.2024 (sobota) - 13:00 - Zabić katów! Akcje polskiego podziemia w Dzielnicy Policyjnej. [Spacer] 29.06.2024 (sobota) - 13:00 - Zabić katów! Akcje polskiego podziemia w Dzielnicy Policyjnej. [Spacer]

29.06.2024 (sobota) - 13:00 - Zabić katów! Akcje polskiego podziemia w Dzielnicy Policyjnej. [Spacer]

29 Czerwca 2024, 15:00 24,00 zł

We wrześniu 1943 doszło do zmiany na stanowisku dowódcy SS i Policji Dystryktu Warszawskiego. Jürgena Stroopa zastąpiła nowa osoba której tożsamość była pilnie strzeżona przez Niemców. Jej zadaniem było stłumienie wszelkie oporu polskiego podziemia w Warszawie. "Gdyby nie Warszawa miałbym cztery piąte kłopotów mniej w Generalnej Guberni" miał powiedzieć Hans Frank. Rozpoczął się niesłychany terror. Warszawiacy byli wywlekani z własnych mieszkań, kawiarni, kościołów, zakładów pracy i przewożeni na Pawiak. Rozpoczęły się masowe egzekucje na ulicach. Miasto było bliskie rzucenia na kolana. Mimo, że nie znano nazwiska kata Warszawy wydano na niego wyrok śmierci.

Bilety na spacer można zakupić pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/zabickatow29062024/

1 lutego 1944 wykonano wyrok na "Ogrodniku Diabła", Franzu Kutscherze. Była to jedna z najbardziej spektakularnych akcji przeprowadzona przez Armię Krajową w czasie niemieckiej okupacji. Egzekucję przeprowadził I pluton kompanii wydzielonej, noszącej wówczas kryptonim "Pegaz".

O tym, jak udało się ustalić nazwisko zbrodniarza i miejsce jego zamieszkania opowiemy podczas spaceru "Zabić katów! Akcje polskiego podziemia w Dzielnicy Policyjnej".

Przebieg likwidacji prześledzimy w czasie spaceru krok po krok, stając w miejscach, gdzie stali jej uczestnicy.

Podczas spaceru poznamy historię kompanii wydzielonej "Agat"/"Pegaz", która przystąpiła do Powstania Warszawskiego jako Harcerski Batalion Szturmowy "Parasol". Zatrzymamy się w miejscu akcji przeprowadzonych w Niemieckiej Dzielnicy Policyjnej opatrzonych kryptonimami, "Milke", "Stamm", "Weffels". Usłyszycie Państwo o likwidacji Fanza Bürkla oraz o innych akcjach żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

Postaramy się udzielić odpowiedzi między innymi na takie pytania:

👉 Dlaczego żołnierze batalionu "Zośka" odmówili wykonania pierwszego rozkazu i jakie to miało konsekwencję?
👉 Skąd wziął się kryptonim "Parasol" używany w czasie Powstania przez żołnierzy kompani wydzielonej.
👉 Jak nazywał się jeden z najlepiej ulokowanych agentów wywiadu Armii Krajowej w strukturach niemieckiej administracji?
👉 Kto bywał w siedzibie Gestapo około tysiąca razy i przeżył wojnę?
👉 W czasie której akcji niewidomy skrzypek osłaniał odwrót kolegów strzelając z pistoletu maszynowego STEN?
👉 Dlaczego śmierć "Dobrego Niemca", bardziej niż inne wstrząsnęła okupantem?
👉 Z jakiego powodu Bronisław Hellwig "Bruno" jest wymieniony na tablicy poległych w akcji "Stamm" mimo że zmarł po wojnie?
👉 Dlaczego Kutschera wziął ślub po śmierci, kim była jego małżonka i co stało się z synem oprawcy Warszawy?
👉 W czasie której akcji Kazimierz Kardaś "Orkan" wykazał się niezwykłym opanowaniem?
👉 Na skutek jakiego, pozornie drobnego błędu, zginął "Narvik"?
👉 W jaki sposób doświadczeni żołnierze polskiego podziemia złamali podstawowe zasady konspiracji doprowadzając do tragedii?
👉 Która z akcji, przeprowadzona w Niemieckiej Dzielnicy Policyjnej, wydawała się być porażką, a okazało się niezwykłym sukcesem?
👉 Kogo zdradziła Irena Jeleń?
👉 Po której akcji uczestnicy uciekali karawanem?
👉 Jakie błędy znalazły się w filmie Jerzego Passendorfera "Zamach" i jeszcze długo tworzyły fałszywą opinię na temat przebiegu likwidacyjnej "Kutschera"?
👉 Czy Stanisław Huskowski "Ali" zawiódł kolegów w czasie walki?
👉 Co i dla kogo przygotowano w maju 1944 roku w willi na Żoliborzu?
👉 Dlaczego trzeba było szukać szpitali gotowych przyjąć rannych w akcji "Kutschera"?
👉 Kto przeanalizował dokumenty z archiwum Armii Krajowej znajdując w nich raporty rzucające nowe światło na jedną z akcji?
👉 Czy można dokończyć egzekucję gdy w pistolecie skończy się amunicja?

Spotykamy się w sobotę, 29 czerwca 2024 o godzinie 13:00 na Placu Na Rozdrożu przed restauracją "Rozdroże". Miejsce spotkania widoczne pod linkiem: https://tinyurl.com/2p9dfjes

Spacer będzie trwał około dwóch godzin i skończymy go w rejonie skrzyżowania Alej Ujazdowskich i ulicy Pięknej.

UWAGA !!!

PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE GOTÓWKI. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową ([email protected]) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.

PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.

Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie*Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl/

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

e-mail: [email protected]

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci


Zobacz również:

inne wydarzenia Warszawa