To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wykład profesora Artura Ekerta

dostępnych: 5

już niedostępne -

środa, 25 maja 2022, godzina 18:00

ul. Goyki 3, Sopot

prof. Artur Ekert (University of Oxford & National University of Singapore)

Girolamo Cardano - uczony i hazardzista

Zapraszamy na wykład poświęcony niezwykłemu człowiekowi renesansu, akademikowi o skłonności do hazardu, Girolamo Cardano. Odkryte przez niego podstawowe prawa rachunku prawdopodobieństwa i algebry liczb zespolonych, dziś stanowią dwa najważniejsze filary teorii kwantowej.

Spotkanie poprowadzą dr Michał Eckstein i prof. Paweł Horodecki

Wstęp bezpłatny. Na spotkanie obowiązują zapisy,

Profesor Artur Ekert jest wybitnym fizykiem zajmującym się przetwarzaniem informacji w ramach teorii kwantowej. Ukończywszy studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie obronił doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim, z którym pozostaje związany do dziś. Oprócz tego jest założycielem i dyrektorem Centrum Technologii Kwantowych na Narodowym Uniwersytecie Singapurskim. Prof. Ekert dokonał przełomowych odkryć, które stały się podstawą teorii informacji kwantowej - nowej dziedziny nauki na styku fizyki i informatyki. W szczególności opracował on, w 1991 roku, pierwszy protokół kryptograficzny bazujący na łamaniu nierówności Bella. Za swoje osiągnięcia prof. Ekert uzyskał szereg prestiżowych nagród, m.in. Maxwell Prize and Medal, Hughes Medal oraz Fellow of the Royal Society.

Ogranizatorzy: Goyki3 ArtInkubator oraz Fundacja na rzecz Badań Interdyscyplinarnych

Współpraca: Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej oraz Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (Uniwersytet Gdański)

Zobacz również:

kultura i sztuka Badania naukowe Fizyka Matematyka Nauka wydarzenia Sopot