SpaceHUB: Studenckie eksperymenty kosmiczne

25 Kwietnia 2019, 18:00-20:00 (Czwartek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja
już niedostępne -

Czy będąc studentem możesz wysłać coś w kosmos, przeprowadzić eksperyment w mikrograwitacji lub stratosferze? Tak! Dzięki programowi Rexus/Bexus, stworzonemu przez Europejską, Niemiecką i Szwedzką Agencję Kosmiczną, studenci mogą wysłać swój eksperyment balonem w stratosferę lub rakietą na granice kosmosu, tak, aby doświadczyć nieważkości. Przyjrzymy się co w kosmos wysłali Polscy studenci: kosmiczną wiertarkę i chwytak, "jeża" oraz "lustro".

SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

📢 Projekt LUSTRO, czyli badanie promieniowania ultrafioletowego za pomocą balonu stratosferycznego

W 2017 roku zespół złożony z członków Studenckiego Koła Astronautycznego dostał się do programu REXUS/BEXUS z nowym projektem Lustro - BEXUS Project (Light and Ultraviolet Strato- and Tropospheric Radiation Observer), którego celem był pomiar rozkładu promieniowania UV na poziomie różnych warstw atmosfery. Pomiary miały stanowić uzupełnieni danych uzyskiwanych z satelitów i obserwacji naziemnych, które mają ograniczone możliwości z racji na zachmurzenie oraz warstwę ozonową. Układ pomiarowy składał się z obracającego się peryskopu z lustrem, które odbijało wiązki promieniowania do wnętrza eksperyment, gdzie znajdowały się fotodiody czułe na promieniowanie UV i widzialne. Wybór padł na projekt balonowy z racji na krótszy czas realizacji, doświadczenie poprzednich członków oraz koncepcji eksperymentu, która wymagała spokojnego i długiego lotu w stratosferze. Projekt udało się zrealizować, jednak nie bez sporych trudności. Udział w projekcie LUSTRO to przeżycie i doświadczenie unikalne w życiu oraz idealna okazja by rozpocząć swoją przygodę z sektorem kosmicznym.

🗣️ Aleksander Masłowski

Dowiedz się więcej o tym kim są nasi prelegenci na podstronie PRELEGENCI.

📢 Projekt HEDGEHOG, czyli jak wysłać jeża w kosmos

Jeśli chcemy wysłać coś (np. jeża) w przestrzeń kosmiczną, trzeba go dobrze przygotować na trudne warunki - w szczególności na drgania i ciepło. W przygotowaniu wygodnego fotela i kombinezonu niezbędne jest dokładne poznanie warunków dynamicznych i termicznych rakiety. Studenci Politechniki Gdańskiej to właśnie badali na rakiecie REXUS25, która w marcu wystartowała z kosmodromu w Kirunie.

🗣️ Adam Dąbrowski

📢 Eksperyment rakietowy TRACZ czyli testowanie elastycznego chwytaka w mikrograwitacji 

Eksperyment rakietowy TRACZ, to w istocie demonstrator techniczny testujący działanie pneumatycznego chwytaka wykorzystującego zjawisko jammingu, czyli utwardzania granulatu pod wpływem różnicy ciśnień. Omówione zostaną rezultaty osiągnięte podczas ostatniej kampanii lotnej, ale także wyzwania jakie stoją przed takim implementacją takich rozwiązań w warunkach kosmicznych oraz ewolucja samego projektu - od koncepcji do realizacji.

🗣️ Aleksander Gorgolewski

🗣️Adrianna Graja

📢 DREAM - projekt który wkręcił Wrocław w kosmos 

Projekt DREAM to pierwszy polski projekt studencki, który poleciał na skraj kosmosu w rakiecie suborbitalne REXUS udostępnionej przez Europejską Agencję Kosmiczna. Miał na celu zbadanie procesu wiercenia w mikrograwitacji, ale dokonał znacznie więcej - położył kadrowe podwaliny pod wrocławski przemysł kosmiczny. To dzięki doświadczeniom zdobytym w tym projekcie udało się rozpocząć proces budowy satelity w firmie Scanway, ale tez nakłonić innych studentów do udziału w programie REXUS/BEXUS. O tym oraz dlaczego warto grać dobrze w bilard za kołem podbiegunowym opowiedzą uczestnicy projektu DREAM - Jędrzej Kowalewski i Mikołaj Podgórski.

🗣️Jędrzej Kowalewski

🗣️Mikołaj Podgórski

PRELEGENCI - dowiedz się więcej o tym kim są nasi prelegenci na tej podstronie.

Zapraszamy do pobrania wejściówki i zarezerwowania sobie czasu.

Zobacz również:

szkolenia wydarzenia Warszawa